Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Diyanet'ten 'sandalyede namaz' yorumu

Oktay ENSARİ/KAYSERİ, (DHA)
26 Temmuz 2012
ENGELLİ BİLE OLSAN SANDALYEDE OLMAZ

DİYANET İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, hasta ve engelli kimselerin bile, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun olduğunu açıkladı. New York'ta 5 Minare filminin bir sahnesinde de ünlü ABD'li oyuncu Danny Glover sandalye üzerinde namaz kılmıştı.

Son zamanlarda camilerde hasta ve güçsüz kişilerin cemaat arasına sandalye koyup namaz kılmalarının vatandaşlarca sıkça sorulması üzerine Diyanet İşleri Din Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:

”Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye ’Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl’ (Buhari, Taksiru’As-Salat, 19) buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar. Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir. Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar, bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir. Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.”

YARGITAY CEMEVİNE KAPIYI KAPATTI

 

 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
26/07/2012 - 2:34
Ayaklarında ve Bacak kaslarında sorunlu olan ihtiyar, engelli insanlar ve hamile bayanlar namazlarını yere oturarak değil de sandalyeye oturarak kılıyorsa bu başkalarının gözüne diken gibi batmamalıdır. Sonuçta İslâmın şartlarını yerine getirmektedirler.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/07/2012 - 19:54
Hz. Muhammed SAV in söylemlerinde sandalyenin sözü hic gecmiyor. Yani bir yasak yok. Oralarda agac cok nadir oldugu icin, sanirim sandalye yoktu, onun icin oturmaktan ya da yatmaktan bahsediyor. Hasta, yasli ve sakat müminleri bir takim akilsiz fetvalarla madur etmeyelim.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/07/2012 - 19:54
BEYLER ONEMLI OLAN TEMIZ VE PAK BIR SEKILDE CENABI ALLAHIN HUZURUNA CIKMAK.. HA SANDELYEDE NAMAZ KILMIS HA OTURARAK, ZATEN VERDIGINIZ FETVALAR ILE BU MILLETIN KAFASINI KARISTIRIYORSUNUZ... ABUK SABUKLUGI BIRAKIN, CENABI HAK HER TURLU SEKILDE TERTEMIZ YAPILAN IBADETI KABUL EDER.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/07/2012 - 19:45
bence ,doktordan raporu varsa ,dinimiz iskemlede namaz kilmasina izin verir...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/07/2012 - 19:44
Bence inanan normal sekilde namaz kilamiyorsa, oturarak kilsin. Vatandasi taciz etmeyin yok yan oturarak, yok yan yatarak. Sanki böyle görüntü daha mi iyi? Yasli, sakat ve hasta müminlere anlayis gösteremeyenlerin ibadetinden süphe etmek gerek.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/07/2012 - 19:44
Diyanete tavsiyem Kuran okusun. At üstünde, oturarak ve hatta yatarak bile Allah'i anin yaziyor.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding