Gündem Haberleri

  21 yıl sonra gelen itiraf

  Faruk BALIKÇI/DİYARBAKIR
  08.06.2013 - 06:00 | Son Güncelleme:

  Muş’un Varto ilçesine bağlı Sarımsak tepe mevkiinde bir askerin şehit edilmesi eylemine katıldığı gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 21 yıldır cezaevinde bulunan Hulki Güneş'in, 4. Yargı Paketi'yle birlikte Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına yeniden başlandı. 21 yıl önce baskı nedeniyle sanık aleyhine ifade verdiğini söyleyen tanık asker Tunay Ergül, “Vicdan azabı çekiyorum. 1992 yılında verdiğim ifadeyi kabul etmiyorum” dedi. Sanık Güneş ise, “Gençliğimi elimden aldılar. Benim gençlimi kim geri verecek. Tahliye olsam ne olur, olmasam ne olur” diye konuştu.

  /images/100/0x0/55eb2829f018fbb8f8af0107Muş’un Varto ilçesine bağlı Çayçatı köyü Sarımsak tepe mevkiinde 1992 tarihinde PKK’yla çıkan silahlı çatışmada Mehmet Aslan’ın şehit edilmesi olayının ardından gözaltına alınan ve tanık askerlerin ifadeleri doğrultusunda Diyarbakır DGM tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılarak 21 yıldan beri cezaevinde bulunan Hurşit Güneş’in 4.Yargı Paketi kapsamında yargılanmasına yeniden başlandı.

  'GENÇLİĞİMİ KİM GERİ GETİRECEK'

  Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılan Hulki Güneş, 21 yıldan beri cezaevinde yattığını belirterek, “Gözaltında işkencenin tüm yöntemlerini denediler. Cezaevinde ankilozaspondilit hastalığına yakalandım. 22 yaşında cezaevine girdim. Gençliğimi elimden aldılar. Benim gençliğimi kim geri getirecek. Yapmadığım bir eylemden dolayı içerdeyim. Sadece askerler tanık olarak dinlendi. Ben inşaat işlerinde çalışıyordum. Yakalandığı evde çatı işini yapıyordum. Aranan biri değildim. İllegal örgütlerle bir ilişkim yoktu. Bu eyleme katılan bir itirafçı beni tanımadığını söylediği halde, sadece birkaç askerin ifadeleri doğrultusunda müebbet hapis cezası aldım”

  'VİCDAN AZABI ÇEKİYORUM'

  Tanık asker Ordu’lu Tunay Ergül, “Olay tarihinde Varto ilçesinde askerdim. İlçe jandarma komutanı Muharrem Yapakçı’nın da oynadığı askerler arasında karşılıklı maç yaptık. Biz galip gelince Yapakçı, bize kızarak bizi Oncalı Karakolu inşaatına gönderdi. Bir gün sonrada örgüt mensuplarının bulunduğu bilinen Çayçatı Köyü yakınlarındaki Sarımsak tepe mevkiindeki ormana gitmemiz istendi. Yolda giderken pusuya düştük. 1 asker şehit oldu. Daha sonra Benim Zekeriya Koç ve Zeki Kürklü’nün ifadesi alındı. Ben Hulki Güneş’in çatışma bölgesinde olduğu yönünde bir beyanda bulunmayınca, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, ilçe Jandarma Komutanı Muharrem Yapakçı ve soyadını bilmediğim Ayhan adlı sivil kişi Hulki Güneş’in çatışmaya katıldığı yönünde ifade vermem için baskı uyguladılar. O dönem özel harekatçı olarak bildiğim ismini sonradan öğrendiğim Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım imzalamak istemediğimi söyleyince yumruk attı. Silah zoru ile belgeyi imzalattılar. 1992 yılında verdiğim ifadeleri kabul etmiyorum. Ben Hulki Güneş'i bize atılan pusu ve çatışma sırasında olay yerinde görmedim” diye konuştu. 

  Mahkeme heyetinin neden bugüne kadar bekledin sorusuna ise Tanık Tunay Ergül, “Kendimi artık daha güvende hissettiğim ve bunca yıl vicdan azabı çektiğim için doğruları söylüyorum.”

  'İNÖNÜ'YÜ ÖLDÜRMEMİ İSTEDİLER'

  Tanık Ergül, çatışmalarda gösterdiği çaba nedeniyle Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kendisiyle daha sık görüşmeye başladığını ve sürekli kendisini övdüğünü anlatarak, “Birliğimize geldiğinde, 'Bizim laz nerede’ diye sorardı. Bir gün Mahmut Yıldırım yanında 3 kişiyle birlikte beni birliğimden alarak İlçe Tarım Müdürlüğü binasına götürdüler. İnönü’nün DEP ile ittifak yaptığını ve bazı kurumlara örgüt yanlısı kişilerin atandığını anlatarak Varto’ya geleceğini ve öldürülmesi gerektiğini söylediler. Karşılığında da 250 bir mark vereceğini söylediler. Olay günü uzaktan ateş açacaktım, kendilerinin de etrafa yaylım ateşi açarak karışıklık yaratacağını söyledi. Ben izini kullanarak Memleketime gittim” dedi.

  Sanık avukatı, “Tanık Tunay Ergül sanığın cezalandırılmasına dayanak gösterilen ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını belirtmiştir. Ayrıca diğer tanık asker Zekeriya Koç ise belgeleri okumadan imzaladığını belirtmiştir. Tahliyesini talep ediyorum” dedi. Savcı, diğer jandarma tanıkların dinlenilmesinden sonra hüküm infazının durdurulup durdurulmayacağının karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, tanık koruma şube müdürlüklerine müzekkere yazılarak askerler Zekeriya Koç ve Zeki Kürklü’nün tanık olarak dinlenerek duruşmada hazır bulundurulmaları istendi.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 1993 tarihinde yapılan başvuru üzerine Hurşit Güneş’in işkence sonucu alınmış ifadeler ve soyut tanık beyanlarıyla müebbet hapis cezasına mahkum edildiğini, Avrupa İnsan hakları Mahkemesi sözleşmesinin 6. maddesi gereğince Adil yargılanma hakkına aykırı olduğu kararını verdi. Ancak, Diyarbakır DGM yeniden yargılanmasını ret etti.

  Güneş'in CMUK ve TCK'daki hükümler nedeniyle yeniden yargılanmasına başlanmayınca, Avrupa konseyi Delegeler Komitesi Türkiye'yi uyardı. 28 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazılan mektupta, CMUK'taki kısıtlayıcı hükmünün 'vatandaşlar arasında ayrımcılık' olduğunu savundu ve kaldırılması istenerek Güneş'in yeniden yargılanması talep edildi. Avrupa’nın da takip ettiği Hulki Güneş dosyası 4. Yargı Paketi'yle, AİHM’de kesinleşmiş kararlara yeniden yargılanma yolu açıldı. Böylece yaklaşık Türkiye’deki 200 hükümlünün yargılanması gündeme geldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı