GeriGündem Kış gündönümünde neler yaşanıyor? Google'dan 21 Aralık'a özel doodle
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış gündönümünde neler yaşanıyor? Google'dan 21 Aralık'a özel doodle

Kış gündönümünde neler yaşanıyor? Google'dan 21 Aralık'a özel doodle

Ünlü arama motoru Google, Kış gündönümü ile 21 Aralık tarihinin özelliklerini hatırlattı. Dünyadaki eski kültürlerde, Kış gündönümü törenler ve etkinlikler ile kutlanırdı. Örneğin, İnka İmparatorluğu'nun günlerinde Kış gündönümü Inti Raymi veya Güneş Festivali ile onurlandırıldı. Peki, Kış gündönümünde neler yaşanıyor?

21 Aralık, Miladi takvime göre yılın 355. (artık yıllarda 356.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 10 gün vardır. Coğrafi olarak Kuzey yarım küre için kış solstisi (gün dönümü), Güney yarım küre için ise yaz solstisi (gün dönümü) dir. Kış gün dönümünde (21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarım kürede en uzun gece, Güney yarım kürede en uzun gün yaşanır. Kuzey yarım kürede gölgelerin en uzun olduğu gündür.

Mitoloji ve Sembolizm'de Kış gündönümü

Kış Gündönümü Oğlak’tadır ve “tanrıların kapısı”dır. Güneş’in yükselişini ve büyüyen gücünü temsil eder. “Janua” Latincede kapı anlamına gelir ve kapıların bekçisi, zamanın yöneticisi Janus da adını ondan alır. Elinde iki anahtar olduğu rivayet edilen Janus gündönümlerinin kapılarını bu anahtarla açar. Kış gündönümünü altın anahtar ile, Yaz Gündönümünü ise gümüş anahtar ile.

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır - İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu. 23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer.

DİĞER EKİNOKS VE GÜN DÖNÜMÜ TARİHLERİ

 21 Mart (ekinoks)

Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz Kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken Güney yarım küre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gün dönümü)

Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da yaz gün dönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken Güney yarım kürede kış başlar. 

23 Eylül (ekinoks)

Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarım kürede ise bahara geçiş olur.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle