Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Pasaport artık 2 günde teslim

14 Temmuz 2012
Pasaport krizinde son gelişme

Darphane’nin yeterli pasaport defteri verememesi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM) tanzim edilen pasaport sayısındaki düşüşle başgösteren kriz çözüldü

Milliyet Gazetesi'nden Tolga Şardan'ın haberine göre, yeni imal edilen pasaportlarda kullanılacak çiplerdeki şifreleme sistemi eskisine göre 3 kat daha etkin olacak. EGM, 20 Temmuz’dan itibaren başvuru sahiplerine göndereceği pasaportlarda yeni teknolojiyle üretilen gelişmiş çipleri kullanmaya başlayacak.

2 GÜNDE TESLİM

Daha önce yapılan pasaport ihalesinde yaşanan sorun üzerine yaklaşık 2 aydır devam eden pasaport teslim krizi sonunda aşıldı. Eski ihalede yapılan yeni düzenleme sonrasında pasaportlarda kullanılan çipleri üretmeye hak kazanan Malezyalı IRIS firmasının teslimata başlamasıyla birlikte pasaport defterlerini hazırlayan Darphane 20 Temmuz’dan itibaren “yeni nesil” geliştirilmiş pasaport defterlerini EGM’ye göndermeye başlayacak. Pasaport başvurularında yeniden eski sisteme dönülecek ve teslimatlar iki gün içinde gerçekleşecek. EGM, başvurular sonrasında hacı adaylarına yeni nesil pasaportlardan gönderecek.

PASAPORT ALACAKLAR DİKKAT! ACİL PASAPORT ALMANIN TEK YOLU UMREYE GİDENE ACİL PASAPORT

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/07/2012 - 14:48
geldikleri gunden beri neyi ilk etapta dogru yaptilar da burda dogru yapsinlar...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/07/2012 - 14:46
Umreye gidene acil pasaport bir ayrimcilik ve terbiyesizliktir, yurt disinda cok onemli isleri olup pasaport alamayana siz iyi musluman olsaniz alirdiniz demektir.....pasaport denen sey zaten iki gunde cikar...cikaramayan devletin ayibidir...kaynaklarini kullanma ozuurudur...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/07/2012 - 14:37
Sayın Brenda Bir.Türkiyede'de pasaport uygulaması artık parmak izi güvenliğiyle yapılıyor. Parmak izi alınmadan pasaport verilmiyor. Çipli pasaport bir standart ve Türkiye'de buna uymuş.Asıl sorun bizim bunu yapacak teknolojimizin olmamasıdır. Biz buna kızıyoruz.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/07/2012 - 14:16
brenda bir, sen hollanda da yaşıyorsun.. amma uygulmadan haberin bile yok.. parmak izi alınır ama pasaporta basılmaz,,aynen Türkiye de olduğu gibi pasaport çip nin altında barındırılan database işlenir.. bütün ab ve abd pasaportlarında uygulama budur.. amacın sadece hükümeti eleştirmek
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/07/2012 - 13:36
Bende hem avrupa hemde turk pasaportu var. Avrupa ulkesine girerken, pasaportu bir gumruk memuruna degil, makinaya tutuyorum ve kapilar aciliyor ve gumrugu geciyorum. Turk pasaportunda da ayni cip mevcut. Ikisinin arasinda fark neredeyse yok. Ulkemin gidisati guzel, Durmak Yok . . .
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
14/07/2012 - 13:13
iyi şükür bu iş çözüldü ama çözülmesi gereken bir meselede bu pasaportları adrese teslim eden (ptt cargo) tam bir rezalet. sözde pasaportu eve teslim ediyor ama dağıtıcılar apartman önüne gelip milleti ayaklarına cagırıyor yada apartman kapısında yılısık bir sekilde teslim ediyorlar. özel cargo olsun
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.