Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

2 yılı kalan gaspçı ve tecavüzcüler açık cezaevine

Oya ARMUTÇU
29 Haziran 2012
GASPÇI VE TECAVÜZCÜ AÇIK CEZAEVİNE

Adalet Bakanlığı, cezaevindeki doluluk oranını düşürecek yeni bir formül getirdi. Buna göre, ırza geçme, uyuşturucu ticareti, gasp, hırsızlık suçlarından ceza alıp koşullu salıverilmelerine 2 yıldan az süre kalanlar açık cezaevine ayrılabilecekler.

CEZAEVLERİNDEKİ tutuklu ve hükümlü sayısı 125 bin 100’ü aşarken, açık cezaevine geçiş koşullarını kolaylaştıran Adalet Bakanlığı, cezaevlerini boşaltmak için yönetmelik değişikliği ile yeni bir uygulamaya daha geçti. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ırza geçme, uyuşturucu ticareti, gasp, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarından ceza alıp koşullu salıverilmelerine 1 yerine 2 yıldan az süre kalanlar da açık cezaevine ayrılabilecekler.

6 bin mahkûma

Aynı şekilde, “Banka zimmeti, askeri ve siyasi casusluk” suçu işleyenler de, tahliyelerine koşullu salıverilmelerine 1 yerine 2 yıldan az süre kalınca açığa geçebilecekler. Yeni uygulama 6 bin mahkûmu kapsıyor. Kapalı cezaevlerinde kalan 1000 mahkûm açığa geçmiş durumda. 5 bininin geçiş işlemleriyse sürdürülüyor. Yeni uygulamalar çerçevesinde koşulları uyanların otomatik açığa geçmesiyle cezaevleri rahatlatılmış olacak.

Kapasite sıkıntısı

İlk kez suç işleyip, 2 yıldan az ceza alanlar da doğrudan açık cezaevine konulacak. Yönetmeliğe göre, ilk kez suç işleyen ve 2 yıl veya daha az süreyle hapis cezası alanlar ile adli para cezası 2 yıl veya daha az süreyle hapse çevrilenlerin cezaları gerekli koşulları taşımaları halinde doğrudan açık ceza infaz kurumlarında çektirilecek. Kapasite sıkıntısı çekilen Şanlıurfa Cezaevi’nde çıkan yangında 13 mahkûmun ölmesinden sonra Adalet Bakanlığı, 15 gün önce yaptığı yönetmelik değişikliği ile açık cezaevine geçişi kolaylaştırmıştı. Bir haftalık süreçte 6 bin mahkûm kapalıdan açık cezaevine geçirilmişti. İlçe cezaevlerine geçiş şartlarında yapılan iyileştirmeyle 10 günde 3 bin mahkûm merkezdekilerden ilçelerdeki boş cezaevlerine gönderildi. 2 yönetmelik değişikliğiyle 15 bin mahkûm kapalıdan açık cezaevine geçiş yapmış olacak.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 9:47
Bir de madalya takın, tam olsun!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 9:43
Ülkemiz ne güzel idare ediliyor. 125 bin hükümlü. Ve tutuksuz yargılanan 100 binlerce kişi... Gurur duyun ey yöneticiler. Bunlar adil olmayan düzenin sonuçları..
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 9:41
Devlete karşı suçlar için (çoğu düşünce suçudur) ağır hapis taciz tecavüz gasp hırsızlık gibi insana karşı suçlara açık cezaevi Gerçi tecavüz edene bir de evlenerek tecavüz et diyen bir hukuk sistemiz var gerisi boş
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 9:39
Allah cezaevindeki tüm kader mahkumlarına ve ailelerine sabır versin. Allah Yardımcıları olsun.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 9:21
her yere camii yapacağınıza ceza evi yapsanızda 5 senede bir af çıkartmak mecburiyetinde kalmasak , insan evindede namaz kılabilir ama hapis olamaz herhalde
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/06/2012 - 9:19
tecavüzü serbest bırakın tam olsun...
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.