Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Denize nazır miting

Fatma AKSU / İSTANBUL
20 Haziran 2012
Yenikapı'da dev meydan

İstanbul’a 800 bin kişi kapasiteli dolgu meydan yapılması gündemde. Yenikapı sahiline inşa edilecek bu meydan, miting ve gösteri alanı olarak kullanılacak.

İSTANBUL’da denizin üzerinde dev meydan yapılması planlanıyor. Meydan için Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne kadar olan alanda deniz doldurularak. Proje, şehrin merkezine yakın, ulaşımı alternatifli olan Yenikapı’da İstanbul’un ihtiyacı olan nitelik ve nicelikte “miting ve gösteri alanı” düzenlemeyi amaçlıyor. Miting alanı yaklaşık 270 bin metrekare büyüklüğünde olup, 800 bin kişiyi ağırlayabilecek. Projenin bir amacı da kısa zamanda miting alanına ulaşım sağlanması.

Sahilyolunun kenarında

İstanbul’un yeni meydanı, Fatih ilçesinin güneyinde, Yenikapı İDO iskelesinin batısında, İSKİ Yenikapı Atıksu Arıtma tesisinin güneyinde yer alacak. Kuzeyde ise Kennedy Caddesi (Sahilyolu) ile sınırlanacak.

715 bin metrekare

Proje alanı, mevcut 135 bin metrekare park alanıyla birlikte, denizin doldurulmasıyla kazanılacak yaklaşık 578 bin metrekareyi kapsıyor. Toplam 715 bin metrekare olarak tasarlanan yeni meydanda, denize paralel yeşil alan düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin ön kısmında engellilerin de kullanabileceği tribün bulunacak.

  

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/06/2012 - 15:30
proje cok guzel gorunuyor,bir an once yapilsin derim.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/06/2012 - 13:49
HEP BERABER GÖTÜRDÜK BİZ BU YOLLARDA. HAYDEEEEE
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/06/2012 - 13:10
Şehircilik ve belediyecilik diyince aklıma geniş yolar, geniş kaldırımlar, büyük meydanlar, yeşil alanlar gelir ama denizi doldurup meydan yapmak hiç gelmez neden mi? çünkü doğayı katletmeye ancak geri kalmış ülkelerde izin verilir. kaçak ve çirkin yapıları yıksanız zaten geniş meydanlara yer açılır
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/06/2012 - 12:11
Depremde çok güzel çöker orası. Deniz doldurmayın artık öğrenemediniz mi 1999'da!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
20/06/2012 - 12:00
bazı arkadaşlar yine bilip bilmeden istanbul aşığı, çevre dostu kesilmiş .. bu arkadaşlar projeyi incelemiş mi çet raporlarını incelemiş mi ? bu proje iki senelik bir ön hazırlıkla tüm faktörler incelenerek avrupa daki örnekleri ile kıyaslanarak itinayla hazırlandı .. bilmeyen arkadaşlara duyurulur
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.