Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Türkiye'nin en temiz şehri, köyü ve sanayi tesisi seçildi

AA
5 Haziran 2012
Türkiye'nin “en temizleri” seçildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın en temiz kent, köy, organize sanayi bölgesi ve sanayi tesisi kategorilerinde düzenlediği “Temiz Türkiyem Yarışması” sonuçlandı.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar yürüten kurum ve kuruluşlara yönelik düzenlenen “Türkiye'nin en temiz kenti”, “Türkiye'nin en temiz köyü”, “Türkiye'nin en temiz organize sanayi bölgesi” ve “Türkiye'nin en temiz sanayi tesisi” yarışmalarının kazananları belirlendi.

Türkiye'nin en temiz köyü yarışmasında, İzmir'in Bademler köyü birinci oldu. Kahramanmaraş'ın Hacıağalar köyü ikinci, Kırklareli'nin Armağan köyü ise üçüncü seçildi.

İstanbul, ipi göğüsledi

Türkiye'nin en temiz kenti yarışmasında, büyükşehir belediyeleri kategorisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi birinciliğe, Bursa Büyükşehir Belediyesi ikinciliğe ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi üçüncülüğe layık görüldü.

Nüfusu 50 bin ve 750 bin arasında olan belediyelerde birincilik ödülünü Denizli, ikincilik ödülünü Bolu ve üçüncülük ödülünü Kütahya belediyesi kazandı.
Türkiye'nin en temiz kenti yarışmasında nüfusu 10 bin ve 50 bin arasında olan belediyelerde ise birinciliği Didim, ikinciliği Eğirdir, üçüncülüğü Çiftlikköy elde etti.

En Temiz Organize Sanayi Bölgesi Kocaeli ve Ankara'dan çıktı

Türkiye'nin en temiz organize sanayi bölgesi yarışmasında, Kocaeli Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi birinci seçilirken, Kocaeli TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ikinciliğe, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ise üçüncülüğe layık görüldü.
Türkiye'nin en temiz sanayi tesisi yarışmasında, Çimsa Çimento Sanayi birinciliği kazanırken, Tüpraş Kırıkkale Rafinerisi ikinci, Ford Otomotiv Sanayi üçüncü oldu.

Dereceye giren köylere ödül olarak Çevre Beratı, bilgisayar ve yazıcı hediye edilecek. Köylerin bağlı bulunduğu İzmir, Kahramanmaraş ve Kırklareli İl Özel idarelerine de Bakanlık tarafından çöp toplama aracı verilecek.

Dereceye giren büyükşehir belediyelerine Çevre Beratı, belediyelere Çevre Beratı ve vidanjör, organize sanayi bölgesi ve sanayi tesislerine de “Çevre Beratı” hediye edilecek.

Ödüller, bu akşam saat 19.00'da Beşiktaş Four Seasons Otel'de yapılacak “Dünya Çevre Günü” kutlamalarında takdim edilecek.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/06/2012 - 19:33
Eskişehir'in yüz ölçümü kadar alanda;Ankara'da son birkaç yıl içerisinde yeşil alan-park çalışmaları yapılmıştır...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/06/2012 - 17:16
TEMÍZ $EHÍR KONUSUNDA BÍLGÍ EDÍNMEK ÍSTÍYORSANIZ ÖNCE JAPONYA'YA SONRA HOLLANDA'YA GELÍP GEZÍN GÖRÜN. ONDAN SONRA KARAR VERÍN.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/06/2012 - 15:11
Eskişehir'dir.(Nokta)
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/06/2012 - 15:09
Eskişehir de on yıl önce trafik sorunu yoktu, park sorunu yoktu, ama şimdi ne yol kaldı geçmeye ne kalabak suyu kaldı içmeye. Şehrin göbeği görece güzel, üçyüz metre sonra viranelik, keşmekeş başlıyor. En pahalı çeşme suyu bizde.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/06/2012 - 15:07
Eskişehir i temiz il sananlar mail adresinizi verinde size 'temiz' şehirden manzaralar yollayayım.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.