Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Alkolden ehliyeti süresiz kaptıran geri alabilecek

20 Mayıs 2012
Alkolden ehliyeti süresiz kaptıran geri alabilecek

Anayasa Mahkemesi’nin, uyuşturucu ve keyif verici madde alarak araç kullananların ehliyetinin süresiz geri alınmasını öngören yasa hükmünü iptal kararının gerekçesi dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. İptal kararı, yayım tarihinden itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Anayasa’ya aykırı bulundu

Anayasa Mahkemesi, Tokat 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nin, Karayolları Trafik Kanunu’ndaki “sürücü belgeleri süresiz olarak geri alınır” ifadesinin, iptali talebi üzerine, düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı görüp iptal etmişti.

Karar ıslah edici değil

Gerekçeli kararda özetle şöyle denildi: “Yaptırımlarda güdülen asıl amacın işlediği suçtan dolayı kişinin ıslah olmasını sağlayıp tekrar topluma kazandırılması olduğu dikkate alındığında, itiraz konusu kuralla ‘süresiz bir hak yoksunluğu getirilmesi’, yaptırımların ıslah edici yönüyle de bağdaşmamaktadır. Bu nedenle kural, Anayasa’nın 2’nci maddesinde belirtilen hukuk devleti ilkesine aykırıdır.”

yeniçarşım.com - Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.