Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Hayvanlara tecavüz ve iskenceye hapis

19 Mayıs 2012
Hayvanlara tecavüz ve iskenceye hapis

Orman Bakanlığı’nın hayvanların korunmasına yönelik yasa tasarısı tamamlanarak Başbakanlığa gönderildi. Talepleri büyük ölçüde karşılayan tasarıyla, hayvanlara tecavüz eden, işkenceyle öldüren, tehlikeli tür besleyerek insan hayatını tehlikeye sokanlara hapis geliyor.

HÜKÜMET, hayvanların korunması yasasının günün koşullarına uygun hale getirilmesi için kulis yapan derneklerin taleplerini büyük ölçüde karşıladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, Başbakanlığa gönderildi. Taslak ile hayvanlara tecavüz eden, tehlikeli tür besleyerek insanların hayatını tehlikeye sokanlara hapis cezası öngörüyor. Hayvanları Koruma Kanunu’nda 11 maddelik değişiklik öngören düzenleme konusunda Adalet Bakanlığı da katkı sağladı. Ak Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı da derneklerle görüşerek, taleplerini bakanlığa aktardı. Taslak özetle şu hükümleri içeriyor:

İşkence, tecavüz ve tehlikeli tür

Hayvanlara işkence yapmak, dövmek, aç-susuz bırakmak, aşırı soğuk ve sıcağa maruz bırakmak, psikolojik işkence yapmak, tecavüz etmek, tehlikeli köpek türlerini bulundurmak, üretmek ve ülkeye sokmak yasak olacak.

SALDIRGANLARDAN UZAK TUTUN

Ev ve süs hayvanlarının satışının yapıldığı yerlerde yırtıcı, saldırgan ve zehirli hayvan satmak yasak olacak.

3 ayda barınağa

Tehlikeli türde köpeği olanlar, yasa çıktıktan üç ay sonra bu köpekleri barınaklara bırakacak. Hayvan bakımevleri bu hayvanları almak zorunlu olacak.

Çarpan tedavi eder

Bir hayvana çarpan sürücü, onu veterinere götürmek ve tedavi masraflarını karşılamakla yükümlü olacak. Sahipsiz hayvanların, bulaşıcı hastalıklar dışında öldürülmesi yasak olacak.

Seyyar kısırlaştırma

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak. Belediyelerin yapacağı kısırlaştırmalar, bakanlığın koordinasyonunda ve denetimine tabi olacak. Bakanlık, seyyar kısırlaştırma, aşı ve küpe takılması hizmeti verecek.

Hayvansevere zorunlu eğitim

Laboratuvar ortamında kullanılan deney hayvanları dışında, hayvanlara cerrahi müdahale sadece veterinerler tarafından yapılabilecek. Evde hayvan besleyenlerin bu konuda eğitim alması zorunlu olacak. Eğitimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verecek.

Evde beslenen hayvana sınırlama

Evde beslenecek hayvanların sayısı, çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Örneğin, evde 40 tane kedi beslemek yasak olacak. Çevreye rahatsızlık verme, hijyen ve hastalık konularında yapılan şikayetler böylece önlenecek.

VE iŞTE YENi CEZALAR

TASARI yasalaşırsa, yukarıda sayılan yasaklara uymayanlara 300-1000 lira arasında para cezası verilecek. Hayvanlara tecavüz edenlere 1 yıla kadar, tehlikeli türde köpek bulunduran, üreten ve ülkeye sokanlar, 2 yıl hapis, hayvanları döverek ve işkence ederek öldürenlere de 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/05/2012 - 20:17
bu nasıl hayvanları koruma kanunudur anlamadım pit bull ve tehlikeli tür dediklerinizde hayvandır ve okadar köpeği barınakta ne kadar süre bakıcaklar zaten öyle bir bırınak türüde yok zaten ful dolu hepsini öldürecekler sizce bu hayvanları koruma kanunumu ?????
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/05/2012 - 20:13
turgay bey bütün besliyen insanları aynı kefeye koymayın lütfen bu ırkıda besliyen iyi ve de kötü insanlar var eğer parklarda kötü niyetli insanları ve pit bull ları görüyosanız şikayet edin hiç değilse o pit bull da kurtulsun benim pit bull um şeker gibidir herşey yetiştirmeye bağlıdır
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/05/2012 - 12:28
çok guzel oldu... cezalar en agır olsun ki yapmaya cürret etmesinler
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/05/2012 - 9:40
Bu canlılarında Yaradanın bir yarattığı varlık olduğu bilinci ülkemizde oluşmaya başladı.Onlarında bizim gibi bu ülkenin her karışında hakları var.Bu cezalar az bile.Dilerim kanunlaşır.İnşallah bu verilecek cezalar erteleme,paraya dönüştürme gibi cezalara dönüşüp ertelenmez.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/05/2012 - 9:31
Şu bitbull besleyen insanlara ne olacak acaba. Parklarda çocuklarımızı parçalayıncamı ceza vereceğiz?
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.