Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli açılışında kriz

Adem GÜNGÖR/ARTVİN, (DHA)
16 Mayıs 2012
Türkiye'nin en büyük heykelinde kriz

Artvin'de 22 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin açılışı 19 Mayıs'ta yapılacak. Ancak heykeli yaptıran ve Valilik arasındaki anlaşmazlık çıktı, ayrı ayrı açılış yapılacak.

Artvin’de Kahvecioğlu Vakfı’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından 4 milyon lira harcanarak yaptırılan 22 metre yüksekliğindeki Atatürk heykelinin açılışı öncesi 'tören' krizi yaşanıyor. Heykeli devretmediği gerekçesiyle Artvin Valiliği tarafından 19 Mayıs sabahı düzenlenecek anıtın resmi açılış törenine kendisinin davet edilmediğini açıklayan Kahvecioğlu, aynı gün öğlen kendisinin ikinci bir tören düzenleyeceğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da davet edeceğini söyledi.

Artvin’de heykelin bulunduğu Atatepe’de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sıtkı Kahvecioğlu, hayali olan dev Atatürk heykelini yapmak için girişimde bulunduğu sırada Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yaptırmak istediği atış poligonu için kendisinden sponsorluk desteği istendiğini hatırlattı. Kahvecioğlu, "5 dönüm olan Atatepe’deki arazi Orman Bakanlığı tarafından 7 dönüme çıkartıldı ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Bu arazi üzerinde atış poligonu ile Atatürk heykeli yapılması konusunda anlaşma sağladık" dedi.

Kahvecioğlu, şöyle devam etti:
"Ben atış poligonunu yaptım. Yanına da 22 metre yüksekliğinde Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelini yaptım. Valilik benden heykeli teslim etmemi istedi. Ben de Atatürk’ü kimseye teslim edemeyeceğimi söyledim. Vali (Necmettin Kalkan) ile teslim konusunda tartıştık. Tartışma üzerine bana, '19 Mayıs’ta heykelin açılışını yapar, seni de çağırmayız' imasında bulundu. Öyle de oldu. Valilik, 19 Mayıs Atatürk Anıtı’nın önünde yapacak. Beni de davet etmediler."

'4 BİN DAVETİYE GÖNDERDİM, KENDİ AÇILIŞIMI YAPACAĞIM'

Heykelin açılışını geçen 7 Mart tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapmak istediğini hatırlatan Sıtkı Kahvecioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama Ak Parti İl Başkanı o tarihte Başbakanımızın toplantısı olduğunu söyledi. Benim hiçbir politikacıyla alıp veremeyeceğim yoktur. Ben siyasetçi değilim. Dünyadaki işlerini tamamlamış, öteki dünyaya hazırlanan bir kişiyim. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı’nı davet edeyim, o açsın istedim. Ama sayın Vali kendine göre gelin güvey oluyor. Her şeyiyle bana ait Atatürk heykeli için program yapıyor. Valiliğin programının hiçbir yerinde yokum. Sizin oynadığınız oyunu ben biliyorum ve oyun devam diyor. 4 bin davetiye gönderdim. Onlar 10.30’da tören düzenleyecek. Kendi açılışımı saat 13.30’da yapacağım."

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 16:28
CANIM ATAM, NUR iCiNDE UYU...SENi COK SEViYOR VE ÖZLÜYORUM....
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 16:27
Böyle adama ne denir! ADAM gibi ADAM denir... Bazıları gibi değil!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 16:22
SEVGILI ARTVINLILER!! BENIDE HEMSERINIZ YAPARMISINIZ!!!ATAM NERDE BEN ORDA!!!!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 16:21
yapanlara çok teşekkürler trabzondan en kisa zamanda gıdıp göreceğiz ATATÜK BÜYÜK LIDER bızı kulluktan kurtardığı için şukranlarımı sunuyorum NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
16/05/2012 - 14:50
Heykel yerine daha faydalı işler yapılabilinirdi. O kadar parasızlıktan okuyamayan genç var ülkede, üniversite öğrenimlerinin bitimine kadar burs verilebilinirdi, hemde yüzlercesine bu para ile resmen şov bu,
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.