Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Kumar borcuna karşılık kızını sattı

Fatih KARAÇALI / ADANA, (DHA)
3 Mayıs 2012

ŞANLIURFA’da öz babası tarım işçisi A.Ç. tarafından 30 bin lira borcuna karşılık evli ve bir çocuklu 20 yaşındaki M.K.’ye satıldığı öne sürülen ilköğretim okulu öğrencisi 13 yaşındaki kız çocuğu Ş.Ç., Adana’da jandarmanın tarım işçilerinin çadır kampına düzenlediği operasyonda kurtarıldı. Ş.Ç., pırıl pırıl çok güzel bir genç kız. Bizde S.Ç'nin büyük fotoğrafı var ancak fotoğrafı özellikle küçük kullandık.

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde ailesiyle yaşayan ve ilköğretim 8’inci sınıfta okuyan Ş.Ç. geçen 4 Nisan’da aniden ortadan kayboldu. 5 çocuklu anne H.Ç., kızını çevrede aramasına rağmen bulamadı. Eşi A.Ç.’nin umursamaz tavırlarına sinirlenen H.Ç., Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Kızının bulunmasını isteyen H.Ç., eşi A.Ç.’nin kumar borcu yüzünden M.K.’ye satmış olabileceğini iddia etti. Annenin iddiaları üzerine ifadesi alınan baba A.Ç. M.K.’yi tanımadığını, kızının nereye gittiğini de bilmediğini söyledi. İfadesinin ardından A.Ç. serbest kalırken, Ş.Ç.’nin bulunması için çalışma başlatıldı.

YURDA YERLEŞTİRİLDİ 

Tüm Türkiye’de aranan Ş.Ç.’nin Adana’nın Karataş İlçesi Bahçe Köyü yakınlarında tarım işçiliği yapan ve çadırda yaşayan Mehmet Karamus’un yanında alıkonulduğu bilgisine ulaşan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, çadır kampa operasyon düzenleyip kız çocuğunu kurtardı. Mehmet Karamus gözaltına alınırken, psikolog gözetiminde ifadesi alınan Ş.Ç., Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı yurda yerleştirildi. Ş.Ç., ifadesinde babasının kendisini zorla Mehmet Karamus’a verdiğini söyledi.

İKİNCİ EŞ OLARAK ALMIŞ

İl Jandarma Komutanlığı’nda sorgulanan M.K., küçük kızı ikinci eş olarak aldığını söyledi. K.’un "Babası kumar borcuna karşılık evlendirdi. Zorla kaçırmadım" diye ifade verdiği öğrenildi. Sorgusunun ardından Karataş Adliyesi’ne sevk edilen M.K., ’küçük yaşta mağdureyi kaçırmak, zorla alıkoymak ve cinsel istismar’ suçundan tutuklandı. 

Olayı soruşturan Karataş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda, baba A.Ç. hakkında işlem yapılacağı belirtildi.

DANİMARKALI ÖĞRETMENLER OKUL MASRAFLARINI ÜSTLENMİŞ

Ş.Ç.’nin babası tarafından okula gönderilmediği, ’Haydi Kızlar Okula’ kampanyası kapsamında okula gitmesinin sağlandığı belirtildi. Kampanya kapsamında Siverek’e gelen Danimarkalı öğretmenlerin Ş.Ç.’nin okul masraflarını üstlendiği, küçük kızın çalışkan bir öğrenci olduğu ve takdirname aldığı öğrenildi.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
03/05/2012 - 15:33
Anneye bravo. Kadınlarımızın tümünün bu biçimde hareket etmeleri gerekir. Baba ile damadı da içeri atıp orada unutmak çok iyi olurdu.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
03/05/2012 - 14:48
bu adama sıralayacağım bir sürü sıfat var ama malesef yorumlarda küfür yayınlamıyorsunuz..
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
03/05/2012 - 14:33
gerçekten ayıp yaa, böyle haberleri okurken yemin ediyorum utanıyorum.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
03/05/2012 - 14:32
Hem kumarci hem kizini satan BABA....Bundan ne hayir gelir? Karisini ve diger cocuklarindan da uzak tutmalli. Yoksa hepsini teker teker satar hatta oldurebilir bile.....
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
03/05/2012 - 14:25
ÇOCUKLARA BEDEVA SÜT VERECEĞİNİZE..BÖYLE YAVRULARI ALIN YATILI OKULLARDA EGİTİN İYİ İNSAN OLSUNLAR........SÜTTEN DAHA HAYIRLI OLUR...adanalı nevzat
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding