Gündem Haberleri

  '2036'ya kadar Türkiye'de emeklilik yaşı artmayacak'

  A.A
  28.01.2006 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'nin Sosyal Güvenlik Reformu'nu hayata geçirmek zorunda olduğunu ifade ederek, “Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Aksine, eğer gecikirsek, işte o zaman korkmamız lazım. O zaman daha sert tedbirler, daha sert geçişler gelecek” dedi.

  Başesgioğlu, AK Parti Denizli Merkez İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik reformunu hayata geçirmenin gayreti içinde olduklarını söyledi. Başesgioğlu, komisyonlarda görüşülmekte olan tasarıyla sağlık sigortası, emeklilik, Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı'nı tek çatı altında birleştireceklerini söyledi.

  Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu Tasarısı'yla ülke sınırlarında yaşayan herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınacağını belirten Başesgioğlu, “Artık hastane önlerinde hiç kimse sosyal güvenlik sistemiyle ilişkisi yok diye muayene ve tedavi edilmeden geri gönderilmeyecek. Yurtiçinde tedavisi mümkün olmayanlar ise yurtdışına gönderilecek” dedi.

  Getirilecek düzenlemeyle vatandaşların sağlık hizmetine erişme konusunda eşit hakka sahip olacağını vurgulayan Başesgioğlu, genel sağlık sigortasıyla üniversite, devlet ve özel hastane ayırımının ortadan kalkacağını, vatandaşların genel sağlık sigortası sistemiyle sözleşme imzalayan her sağlık kuruluşundan yararlanacağını ifade etti.

  EMEKLİLİK SİSTEMİ

  Türkiye'deki emeklilik sisteminin şu anda çok dağınık olduğuna işaret eden Başesgioğlu, sistemi birleştirip tek çatı altında toplamak istediklerini, bunu yaparken eşit ve adil bir anlayışla hareket edileceğini, vatandaşların çalışma sürelerinin esas alındığı bir emeklilik sisteminin hayata geçirileceğini kaydetti.

  Kazanılmış haklara olabildiğince riayet edileceğini belirten Bakan Başesgioğlu, şöyle devam etti:

  “Çok tenkit ediliyor, 'emeklilik yaşı yükseltiliyor' diye. Böyle bir şey yok. Şu anda mevcut çalışan vatandaşın emekliliği hak etme yaşı neyse onu aynen koruyoruz. Ancak 2036'dan sonra hayatta kalma beklentisinin artmasına uygun olarak Türkiye'de emeklilik yaşını artıracağız. 2036'ya kadar Türkiye'de emeklilik yaşı artmayacak.”

  Şu anda herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olanların endişeye kapılmasına gerek olmadığına dikkati çeken Başesgioğlu, ”Basında dile getiriliyor, 'mezarda emeklilik' diye. '68 yaşında emeklilik' diyorlar. Getirilecek sistemde, Türkiye'de emeklilik yaşı 2050'de 65 olacak” ifadesini kullandı.

  “GECİKME DAHA SERT TEDBİRİ GEREKTİRECEK”

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, getirilecek düzenlemenin ucu açık bir program olduğunu belirterek, “Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Aksine, eğer bu reformu yapma konusunda gecikirsek, işte o zaman korkmamız lazım. O zaman daha sert tedbirler, daha sert geçişler gelecek” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı