Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Farklı din cinayetine ‘töre’den çifte müebbet

İsmail AKTAŞ-Zeynep Dilan AÇKU / İSTANBUL
17 Nisan 2012
Farklı din cinayetine ‘töre’den müebbet

Fatih’te, kız kardeşi Soney Vural (26) ile farklı dinden olduğu gerekçesiyle evlenmesine izin vermedikleri 10 günlük eşi Zekeriya Vural’ı (29) öldürmekten yargılanan Ermeni asıllı Gönay Öğmen, “Töre saiki ile” cinayet işlemekten 2 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Hıristiyan olan Soney Vural’ın, Müslüman Zekeriya Vural ile evlenmesini kabul edemeyen Gönay Öğmen, Aralık 2010’da önce çiftle yemek yiyip, ardından da Zekeriya Vural’ın otomobilinde tabancayla başlarına birer kurşun sıkarak öldürmekle suçlanmıştı.

‘Hıristiyanlıkta töre olmaz’

İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada Cumhuriyet savcısı, Gönay Öğmen’in öldürme eylemini ‘namus ve şereflerini eksilttiği düşüncesiyle (Töre saikiyle)’ işlediğini iddia etti. Davanın dünkü karar duruşmasında, sanık avukatı, “Müvekkilim Hıristiyandır. Hıristiyanlarda töre cinayeti yoktur” diyerek iddiayı reddetti. Gönay Öğmen ise, “Siz büyüklerimin vereceği karara saygı duyuyorum” diye konuştu. Mahkeme, kardeşi Soney ve Zekeriya Vural’ı “Töre saiki ile” öldürdüğü gerekçesiyle, Gönay Öğmen’e 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Ceza, iyi halden 2 kez ömür boyu hapse indirildi. Öğmen’e, ruhsatsız tabanca taşımaktan verilen 10 ay hapis ve 500 TL adli para cezasında ise hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/04/2012 - 17:49
Niye diğer bir sürü töre cinayetinde mahkumiyet kararlarını göremiyoruz haberlerde.. ya da komik indirimli 5-8 yıllar acaba??
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/04/2012 - 10:43
Kendini de beraber öldürmüşsün haberin varmı acaba ??....
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/04/2012 - 10:35
töre cinayetlerinin sadece müslümanlara has bir durum olduğunu düşünenlerin bu olay karşısında ezberleri bozulmuştur umarım. töre veya din adına işlenen cinayetler islama değil bölgeye ait bir sorun.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/04/2012 - 9:37
Degdi mi simdi oldurdugune. Gencecik cana kiydin, kardesini yarim biraktin daha da otesi, kendi canina kiydin. Yat simdi omrunun sonuna kadar hapiste. Yazik cok yazik....
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
17/04/2012 - 9:07
Töre cinayeti ,terör cinayeti , karı koca cinayet vs. vs. , bunların ayrımını yapmaya bence gerek yok , ortada bi katil varsa ve suçluysa , Allah'ın verdiği canı haksız yere alıyorsa (çunku savaş gibi istisnai durumlar olabilir) çeksin cezasını burda din de önemli değil , kim yapıyorsa böyle olmalı.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding