Gündem Haberleri

  2030'da bu araçlar kullanılacak

  Hürriyet Haber
  11.11.2009 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz yıl 2025 yılının yarışçı modellerini tasarlayarak dikkatlerini üzerine çeken otomotiv devleri bu yıl ise 2030 yılının gençleri için otomobiller yarattı.

  Emre ÖZPEYNİRCİ

  Bu yıl 4-13 Aralık tarihleri arasında kapılarını açacak 'Los Angeles Otomobil Fuarı' kapsamında altıncısı düzenlenen 'The Design Challenge' tasarım yarışması yine otomotiv devlerinin en yaratıcı tasarımlarını yarıştırıyor. Geçtiğimiz yıl 2025 yılının yarışçı modellerini tasarlayarak dikkatlerini üzerine çeken otomotiv devleri bu yıl ise 2030 yılının gençleri için otomobiller yarattı.

  YOUTHMOBILE 2030

  Dünya devi 6 otomotiv firmasının tasarım stüdyolarının katıldığı yarışmanın bu yılki teması 'Youthmobile 2030.' Yani bir başka değişle otomotiv devleri bu yıl ki yarışmayla bugün doğan çocukların 2030 yılında kullanacığı modelleri ortaya çıkarmış. Amerikalı, Avrupalı ve Asyalı üreticilerin tasarım gruplarından oluşan takımların katıldığı bu yıl ki yarışmada, 2030 yılına ilişkin birbirinden dikkat çekici 8 farklı tasarım yer alıyor.

  HANGİ FİRMA NE TASARLAMIŞ

  General Motors (GM), Honda, Mazda, Nissan, Toyota ve VW/Audi'nin tasarım gruplarının yer aldığı yarışmada, GM bilgisayar oyunu tutkunlarını baştan çıkartan bir model yaratırken, Honda insan DNA'sından yola çıkarak aracın renginin, şeklinin ve malzemelerinin değişmesini sağlamış. Nissan, tamamen çevreci bir araç tasarlarken, Mazda genç girişimcileri hedeflemiş. VW ve Audi sürücünün hareketlerini ve niyetini anlayabilen bir araç tasarlarken Toyota ise kitleler için tasarladığı transit araçla hem sosyal iletişim hem de aracın tekerleklerinden enerji sağlıyor.

  İşte o otomobiller / Foto Galeri

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı