Gündem Haberleri

  2025 yılında tıp

  Hürriyet Haber
  14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gelecekbilimcilere göre, teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde birkaç yıl içinde tıpta büyük bir devrim yaşanacak. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli adımlar atılacak.

  Amerikalı gelecekbilimci Joseph Coates, çok yakında tıp alanında yaşanmasını öngördüğü gelişmeleri ‘‘2025’’ isimli araştırmasında topladı. Coates'e göre hastalar, doktora gitmeden yataklarına yerleştirilecek alıcılarla çekap yaptırabilecek. 2025 yılında uzaktan kumandalı tele-ameliyatlar giderek yaygınlaşacak. Gelecekbilimcilerin tıp alanındaki ‘‘kehanetler’’inden bazıları şunlar:

  2001 Akıllı kıyafetler

  Risk altındaki hastalar ‘‘akıllı kıyafetler’’ giyecek. Akıllı giysi üzerindeki alıcılarla soluk alış verişlerini ve kalp atışlarını kontrol edecek. Veriler koldaki vericide toplanacak. Tehlikeli durumlarda verici doktora alarm gönderecek.

  2005 E-mail teşhis

  Rutin kontroller yerine hasta, e-posta sayesinde doktoruyla temas kurabilecek. Evlerde bulunacak sonografi aletlerinin elde ettiği veriler İnternet üzerinden doktora ulaştırılacak. Doktor, hastayı görmeden teşhis koyabilecek.

  2010 Akıllı kartlar

  Hastanın geçmişiyle ilgili tüm sağlık bilgileri, bugünkü kredi kartlarını andıran kartlara yüklenecek. Muayene sırasında doktor bu akıllı kartı bilgisayara takarak hastanın tıbbi geçmişi hakkındaki tüm verilere ulaşabilecek.

  2015 Uzaktan çekap

  Akıllı kartlarda hastanın DNA profili ve genetik hastalıklarıyla ilgili bilgiler de yer alacak. Riskli hastaların kulağına yerleştirilecek ‘‘biyo-monitörler’’le kan tahlili yapılacak ve uzaktan kumandayla hastaya gerekli ilaç verilecek.

  2025 Tele ameliyat

  Uzaktan kumandayla yapılacak tele-operasyonlar giderek yaygınlaşacak. Uzman doktorlar, teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde bilgisayar ve robotlar aracılığıyla kilometrelerce uzaktaki bir hastayı ameliyat edebilecek.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı