Gündem Haberleri

  2020 yılında araç içinde hedef, ÖLÜMSÜZLÜK

  Aslan BATUR
  07.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Otomotiv endüstrisinde güvenlik denildiğinde akla ilk gelen marka olma imajını yıllardır koruyan Volvo, otomotiv dünyasını sarsacak bir iddia ortaya attı. İsveçli üretici, 2020 yılına gelindiğinde ürettiği araçların trafik kazası sonucu oluşabilecek yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçeceğini iddia etti.

  Otomotiv dünyasını en çok meşgul eden konuların ilk sıralarında yer alan güvenlik sorunu, firmaların masraf listelerini kabartan konuların da başında geliyor. Güvenlik konusundaki insanî eksiklikler, yapılan milyon dolarlık yatırımlar ve bilgisayar teknolojisi sayesinde günbegün azaltılsa da; trafik kazalarında can kaybının önüne bir türlü geçilemiyor. Emniyet kemeri ile başlayan bu serüven, bugün sürücünün yerine fren pedalına basan sistemlere kadar geldi. Ancak teknolojinin bunca nimetine rağmen her yıl binlerce insan trafik kazalarına kurban gidiyor. Otomobil üreticileri, araçların önümüzdeki 20 yıllık dönemde birbirleri ile iletişim kurarak kaza yapma olasılığını ortadan kaldıracağını söylese de, güvenlik konusunda sözü geçen markaların başında gelen Volvo, olaya son noktayı koydu: "Otomobilin içinde kimse ölmeyecek!"

  Her ne kadar büyüklerimiz "Büyük lokma ye ama büyük söz konuşma" demiş olsa da, güvenlik konusunda söz söyleyen isim Volvo olunca, ister istemez işler biraz daha ciddiye biniyor. İlk 3 noktalı emniyet kemerini tasarlayan Volvo sayesinde bugün üretilen bütün otomobillerde bu kemer sistemi kullanılıyor. Artık neredeyse tüm otomobillerde standart olarak sunulan emniyet kemeri uyarısı ve havayastıklarını bir yana bırakacak olursak; Volvo kaza nedenlerinin köküne inerek olaya daha farklı açılardan bakıyor. Alkollü araç kullanmanın önüne geçmek için emniyet kemeri tokasına bir alkolmetre yerleştirerek, oldukça mantıklı bir güvenlik çemberi oluşturan İsveçliler, gerçekten bu konuda oldukça inatçılar./images/100/0x0/55eac225f018fbb8f894d60f

  İŞİ ŞANSA BIRAKMIYOR

  Güvenlik konusunda Nirvana’ya ulaşmayı kendisine hedef olarak belirlemiş gibi görünen Volvo, ölüm ve yaralanmaların önüne geçmek için ilk olarak, geliştirdiği aktif ve pasif güvenlik sistemlerine güveniyor. Yakın zamanda tanıttığı Aktif Hız Sabitleme sistemi ile kazaların, dolayısı ile de ölümlerin önüne geçmek için ilk adımı atan İsveçli üretici, pasif güvenlik konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Önündeki araç ile takip mesafesini koruyan bu sistem, sürücü gaza bassa dahi, sensörlerden gelen bilgileri değerlendirerek sürücüyü uyarıyor. Sürücü, öndeki araç ile azalan mesafeye rağmen hızını azaltmazsa, araç gazı kesip otomatik olarak fren yapıyor ve olası bir kazanın önüne geçiyor. Volvo, yine de işin içinde insan faktörü olduğunu düşünerek işi şansa bırakmıyor. Basit olarak açıklamak gerekirse otomobili, ’sürücülerin ve yolcuların etrafının saran büyük bir tampon’ gibi olması gerektiğini söyleyen Volvo mühendisleri, bu nedenle Formula 1 otomobili kadar güvenli araçları yollarla buluşturmak ve 2020 yılının trafikteki ölümlerin sonu olması için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyorlar.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı