Gündem Haberleri

  2019 yılından dünya ekonomisine bakış

  Financial Times
  31.12.2009 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Financial Times, yaklaşmakta olan yeni onyılın sonlarına gidip, dünyanın şu anki görünüme yönelik futuristik bir değerlendirme yaptı.

  FT, 2019 yılındaki gençlerin on yıl önce dünya genelindeki insanların yatırım ve finans piyasaları konusunda ne kadar sıkıntı içinde olduğunu anlayamayacağını söylerken,2009 yılında televizyonda uzmanların her gün ekonomiye dair kötümser konuşmalar yaptıklarını belirtti.

   

  Analize göre, 2019’da kimse yatırım yapmakla ilgilenmeyecek ve o tarihte zenginliğe giden yol, paraları yastık altında saklamaktan geçecek ve hatta bu değişiklik hiç kimseyi şaşırtmayacak.

   

   Japonya’nın 1980’lerden sonra benzer şeylerin yaşandığı bir onyıl geçirdiğine dikkat çekilen değerlendirmede, Japon ev kadınları hisse satın almaktan vazgeçtikleri belirtildi.

   

  Değerlendirmeye göre Japonya’nın bu taktiği işe yarayacak. S&P 500 Endeksinin 2010’la başlayan yeni onyılın sonlarında da başlarındaki değerdeyken, Japon borsalarının o zamanki seviyesinin iki katına çıkacak.

   

  Büyük Resesyon sonrasında Sony ve Kirin gibi markalar, hissedarlarının değerini anlamaya başlayacak ve şirketlerin hisseleri bunun sonrasında rekor seviyede değer kazanacak.

   

  Gençler 2019’da piyasada balonların patlamasına şaşırmayacak. Ancak yatırımcılar 2019’a kadar geçen süreçte batılı tüketicilerin gelişmekte olan ekonomilere verdiği değeri göz ardı edecek. Sonrasında ise büyük risklerle karşı karşıya olan hızla gelişen ekonomilerin risk primleriyle hareket etmemesi gerektiğini öğrenecekler. 2009’da dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak gösterilen Çin’den geriye ise çok fazla bir şey kalmayacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı