GeriGündem Sahura saat kaçta kalkılacak? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahura saat kaçta kalkılacak? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri

Sahura saat kaçta kalkılacak? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri

Sahura saat kaçta kalkılacak sorusu Ramazan'ın ilk gününde, açılan ilk orucun ardından milyonlarca vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2018 Ramazan imsakiyesiyle birlikte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm şehirlerin iftar ve sahur vakitleri belli oldu. Peki, sahura saat kaçta kalkılacak? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri.

İlk iftarın açılmasının ardından bu gece ikinci sahura kalkacak olan milyonlarca vatandaş, yaşadıkları kentin iftar ve sahur saatlerini araştırmaya başladılar. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen il il sahur ve iftar vakitleri.

Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar imsakiye araması yaparak iftar ve sahur vakitlerini nasıl takip edebileceklerini araştırıyorlar. Diyanet tarafından açıklanan 2018 imsakiyesine hazırladığımız ramazan özel sayfasından da ulaşabileceksiniz

RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYIN

RAMAZAN 2018 SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bazı merak edilen soruların cevapları

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Kazaya kalan Ramazan oruçlarının belli bir sürede tutulma zorunluluğu var mıdır?

Ramazan ayında tutulamayan veya başlanıp da bozulan oruçların kaza edilmesi gerekir. Kur’an-ı Kerim’de, “İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayı-sınca diğer günlerde tutar.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır. Kaza oruçlarının peşpeşe tutulması hakkında herhangi bir delil bulunmamaktadır. Bu
oruçların, geciktirilmeksizin bir an önce tutulması uygun olur. Çünkü bu bir Allah hakkıdır. Kişi ne
zaman öleceğini bilemez. Ramazan orucunun kazası, oruç tutmanın haram olduğu günler dışında her zaman yapılabilir. Hz. Peygamber(s.a.s.), iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki birisi Ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir (Buhârî, Savm, 66-67)

Bozulan vacip ve nafile oruçların kazası gerekir mi?

Adak sebebiyle vacip olan oruç bozulursa kaza edilmesi gerekir Nafile oruç ise, kişiye farz veya vacip olmadığı hâlde, isteğe bağlı olarak Ramazan ayının dışında tutulan oruçtur. Nafile de olsa, başlanan bir ibadetin tamamlanması gerekir.

Bu nedenle diğer nafile ibadetlerde olduğu gibi, bozulan nafile orucun da kaza edilmesi Hanefî’lere göre vaciptir.

Şevval orucunun hükmü nedir?

Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi?

Ramazan’dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütü- nünde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir.

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle