Gündem Haberleri

  2017 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak?

  Hürriyet Haber
  22.05.2017 - 18:09 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı ne zaman başlayacak sorusu binlerce Müslüman vatandaş tarafından merak edilen konular arasında gündemdeki yerini koruyor. Dini vazifelerini yerine getirmek için bekleyen binlerce kişi Kurban Bayramı hakkında detayları araştırıyor. Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Peki, 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak?

   

  Kurban Bayramı, 2017 yılı içerisinde vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Dini vazifelerin yerine getirilip, eş ve dostun ziyaret edileceği 2017 Kurban Bayramı, aynı zamanda birçok planın da kurgulanmasına vesile olacak. Peki, 2017 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? İşte detaylar.

  2017 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

  Kurban Bayramı, her yıl biraz daha geriye gelerek yaz aylarına doğru çekilmeye başladı. Bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. Yani bu yıl, arefe günü de dahil edilirse Kurban Bayramı 31 Ağustos Perşembe günü başlayıp 04 Eylül Pazartesi günü son bulacak.

  AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

  Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir.

  KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

  Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

  Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

  Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

  Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı