GeriGündem 2015 KYK yurt, burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2015 KYK yurt, burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?

2015 KYK yurt, burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?
refid:29789456 ilişkili resim dosyası

2015 KYK yurt ve burs başvuraları nasıl yapılır? KYK yurt ve burs başvuraları son tarih ne zaman? Detaylar haberimizde...

Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrenciler 'KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlıyor?' sorusuna yanıt arıyor. İşte KYK başvurularıyla ilgili Kredi Yurtlar Kurumu'ndan yapılan son açıklamalar...

İster üniversiteyi yeni kazanmış olsun, isterse de zaten birkaç yıllık üniversite öğrencisi olsun, eğer bir üniversite öğrencisi ailesinin yanında değil de, başka bir şehirde eğitim görmek üzere ise, barınma yeri problemini mutlaka yaşayacaktır. İşte bu doğrultuda, ülkemizde çok uzun yıllardır, üniversite öğrencilerine yönelik hizmet sunan bir kurum bulunmaktadır. Yüksek öğretim öğrencilerine, barınma imkanı tanıyan bu kurumun adı Kredi ve Yurtlar Kurumu şeklindedir. Kredi e Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerine sadece barınma hizmeti sunmak ile kalmamış, burs ve kredi imkanı da sunmaya devam etmiştir.

2015 KYK yurt, burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır

KYK BURS SORGULAMA

KYK YURT SORGULAMA

Henüz çok yakın bir tarihten bu yana, sadece yurt içi değil, yurt dışında lisans ve lisansüstü eğitim gören öğrencilere de burs imkanı tanıyan Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2012 tarihine kadar yani üniversite harçlarının kaldırılmasına kadar, harç kredisi hizmeti de vermekteydi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu burs, yurt ve harç imkanlarından sadece, lisans yani 4 yıllık eğitim gören üniversite öğrencileri değil, ön lisans (iki yıllık eğitim görülen üniversite programı) öğrencileri, lisansüstü (master öğrencileri) öğrencileri, doktora öğrencileri de yararlanabilmektedir.

YÜKSEKÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU’NUN BU SENE İÇİN YURT BAŞVURUSU VE KAYIT TARİHLERİ

1 Eylül 2015 tarihi itibari ile ilan edilecektir.

Üstelik artık yurt başvurusu ve yurt kayıt işlemlerini öğrenciler internet aracılığı ile de rahatlıkla yapabileceklerdir. Bahsi geçen yurt başvurusu ve yurt kayıt işlemlerinizi, e-devlet sistemi aracılığı ileve burada e-devlet şifrenizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ama tercihe göre, isteyen adaylar, bizzat kendileri yurt başvurusu ve yurt kayıt işlemleri için ilgili yurda başvurarak işlem yaptırabilirler.

Üniversiteyi ilk defa kazanmış olan öğrenciler ve ara sınıf öğrencileri için, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlemiş olduğu yurt içi ya da yurt dışı yurt başvuru ve yurt kayıt tarihleri farklı olmaktadır. Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web adresi olan www.kyk.gov.tradresi üzerinden bu konu hakkında ilan ve bilgilendirme yapacak olan Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt içi ya da yurt dışı değişim programı kapsamındaki öğrenciler için de yurt başvurusu ve yurt kayıt işlemlerini aynı şekilde sunmaktadır.

2015 KYK yurt, burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır

Bu arada, üniversiteye 23 Temmuz tarihinde belirlenen sonuçlara göre değil de, üniversite kayıtları tamamlanınca, ek kontenjanlara göre, bir üniversiteye kayıt olan öğrenciler de, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yine www.kyk.gov.trweb adresi üzerinden açıklayacağı tarih aralıklarında, yurt başvuru ve yurt kayıt işlemlerini yapabilecekler.

Diğer yandan bu saydıklarımız dışında bir de,özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına yerleşmiş olan öğrenciler vardır. Bu öğrenciler de yine www.kyk.gov.trweb adresi üzerinden yurt başvurusu ve yurt kayıt işlemleri hakkında bilgi edinebilecekler ve sonrasında, e-devlet sistemi üzerinden, yurt başvurusu ve yurt kaydı işlemlerini yapabileceklerdir. Lisansüstü öğrenimi gören öğrenciler, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, zatenkurum yurtlarında barınmaktaolup da okulu uzatan artık yıl öğrencileri için yurt başvurusu tarihleri de, ilk defa üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin yurt başvurusu tarihine göre farklılık gösterecektir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle