GeriGündem 2013’te yerel seçim TBMM’den çıkmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  144
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2013’te yerel seçim TBMM’den çıkmadı

2013’te yerel seçim TBMM’den çıkmadı
refid:21685121 ilişkili resim dosyası

İktidar Partisi, yerel seçimlerin 5 ay öne alınarak, 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylamasında "şok" yaşadı.

AK Parti-MHP ittifakında çatlak yaşandı. Teklifin tümü üzerindeki oylamada 360 çıkınca, paket Meclis’ten onay almamış oldu ve referanduma kaldı. Bu tavrın, "Büyükşehir tasarısı protestosundan" kaynaklandığı öne sürüldü.       
Paket, her durumda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gidecek. Gül’ün önünde referanduma sevketme veya TBMM’ye geri gönderme seçenekleri bulunuyor. Şoku üzerinden atan AK Parti hızla hesap yaptı. Ocak ayında referandum yapılmayacağını belirten AK Parti kurmayları, Gül’ün paketi Meclis’e göndermesi, yeniden uzlaşma sağlanamazsa da askıya alınması konusunda kulis yapacaklar.

Kulislerde söylenti yayıldı

Anayasa değişikliğinin TBMM Genel Kurulu’nda dün yapılan ikinci tur oylaması, "krizle" başladı. Kulislere, MHP’nin muhalefet belediyelerini cezalandırdığını iddia ettiği büyükşehir belediye tasarısını protesto etmek için uzlaşmadan çekileceği ve anayasa değişikliğine oy vermeyeceği iddiaları yayıldı. Tam bu sırada, paketin birinci maddesine 365 oy çıkınca, telaş başladı.

Parti alarma geçti

Referandum aralığında olan bu sonuç üzerine AK Parti "eksiklerini" tamamlamak için alarma geçti. AK Parti, eksik 2 milletvekilini telefonla Meclis’e getirtti. AK Parti’den 2, MHP’den 4 milletvekilinin yurt dışında olduğu, cezaevinde bulunan Engin Alan ile 5 eksik bulunduğu belirtildi. İktidar partisi, diğer partilerin milletvekilleriyle açığı kapatmaya çalıştı. İkinci madde oylamasında 380 oy çıkınca, iktidar partisi rahatladı ama bu uzun sürmedi.

Son oylama şok etti

Paketin kaderini belirleyen tümü üzerindeki oylamada kabul oyları 360 çıkınca şok yaşandı. Bu paketin ancak referanduma gönderilebileceği anlamına geldi. Oylama sonucu, ikinci maddeye oy veren MHP ve diğer parti milletvekillerinden 20’sinin oylarını geri çektiğini ortaya koydu. AK Partili Kurmayları, "Muhalefet taktik yaptı, önce oy verip, sonra geri çekti" yorumu yaptılar.

Bahçeli iddiaları reddetti

Oylamaya başından sonuna katılan tek lider olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Biz tavrımızı başından belirledik, bundan vazgeçmek söz konusu değil. Biz irademizin arkasında durduk. Meclis’in gündemine getirilecek yasalarla ilişkilendirilmesin. Kimse MHP üzerinde gölge kurmaya çalışmasın. İki parti arasında fitne yapmak doğru değildir. Siyasi ahlakla bağdaşmamıştır" açıklaması yaparak, iddiaları reddetti.

İttifakın 8 oyu nerede?

Toplam oyları 375 olan ve pakette ortak hareket eden AK Parti ve MHP’nin 7 eksiğine rağmen kabul için gerekli 367 oyu bulmaları gerekiyordu. İkinci maddeye oy veren BDP ve CHP’lilerin oylarını geri çektiği hesabı yapılsa bile, her iki partiden 8 kişilik firenin olduğu saptandı. Bu firenin, iktidar partisinin tavrını protesto eden MHP’liler olduğu iddia ediliyor.

Bundan sonra ne olacak?

Anayasa paketi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e göderilecek. Gül’ün önünde paketi referanduma götürmek veya TBMM’ye görüşülmek üzere geri göndermek üzere iki seçeneği bulunuyor. Referandum seçeneği AK Parti tarafından benimsenmiyor. Ocak ayına denk gelecek referandumun gerçekleşme şansı olmadığını belirten AK Parti kurmayları, paketin TBMM’ye geri gönderilmesini isteyecekler. Yerel seçimlerin öne alınması konusunda yeni bir uzlaşma sağlanırsa, yeniden ele alınma şansı bulunuyor. Ancak AK Parti yöneticileri, projenin askıya alınabileceğini de belirtiyorlar.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle