Gündem Haberleri

  2012 yılında yastıkaltı kitlesi değerlendirilmeli

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Çağlayan, Kağıthane, Zeytinburnu gibi deprem açısından riskli bölgelerdeki eski ve dayanıksız yapıların yıkılması, kaçak yapılaşmaya engel olunması ve yeni imar planlarının açıklanmasıyla birlikte gayrimenkul sektörünü 2012’de iyi bir yıl bekliyor.
  Erilkun’a göre gerçek potansiyel, halk tabiriyle yastıkaltı grupta. Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin gayrimenkule yatırım yapacak olan bu potansiyel kitleyi harekete geçireceğini belirten Erilkun, “Özellikle Çağlayan, Kağıthane, Zeytinburnu gibi deprem açısından riskli bölgelerde bulunan eski ve dayanıksız yapıların yıkılması, kaçak yapılaşmaya engel olunması, yeni imar planlarının açıklanmasıyla beraber; başta Kentsel Dönüşüm Bölgeleri olmak üzere sektöre yeni ve farklı bir soluk getirecek, ivmeyi tetikleyecek. Ancak yaşanacak bu hızlı bu devinimi sadece emlak sektörü açısından değil global açıdan da ele almak gerekir. Çünkü Türkiye’deki toplam inşaat üretiminin içinde yüzde 50’den fazla bir payı konut üretimine ait. Toplam enerji tüketiminin ise yüzde 35’inden fazlasının konutlarda gerçekleştiği düşünülürse Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin ekonomiye katkıları da açıkça görülecek.”
  Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Türkiye’de her yıl 700 bini aşkın konut ihtiyacının oluşmasından kaynaklanan bu talebi doğru değerlendirebilmek için sektördeki ivmeye güç kazandıracak faktörlere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bu faktörlerin başında yabancılara yapılan satışlarda kanuni engellerin kaldırılması olduğunu belirten Erilkun, “2009 yılında markalı konut üreticilerin 20 bin konut üretimini hedeflerken bu rakam 2010’da 34 bine çıktı. Bu yılki konut üretimi ise karma projelerin de ağırlık kazanmasıyla beraber 45 binin üzerinde olması bekleniyor. Markalı konut projelerinin hedef kitlesi ağırlıklı olarak A ve B gruplarını kapsıyor. Bu projelerde, ara ödemesiz, sıfır faizli ve çok uzun vadelere yayılan kampanyalarla yeniyıl öncesi, bayram dönemi gibi özel dönemleri de kullanarak birikimlerin doğru adresi olarak gösteriyorlar. Türkiye’de kişi başına düşen ortalama gelir seviyesi 15 bin doları güçlükle bulabiliyor. B ve C grubundaki hedef kitlenin büyük çoğunluğu, ekonomik etkenlerdeki hızlı ve keskin değişikliklerden etkilenerek, gayrimenkul yatırımlarını erteliyor” diyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı