Gündem Haberleri

  2010'un yıldızı altını kâr satışları vurdu

  Reuters
  05.01.2011 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Altının onsu, ABD ve Avrupa'dan gelen pozitif verilerin güveni artırması ve kâr satışlarının etkisiyle Salı günü yüzde 2'den daha fazla gerileyerek 1,380 dolara geldi. İçeride ise cumhuriyet altını 472 liradan, çeyrek altın ise 117 liradan satılıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

  Pazartesi günü spot piyasadaki işlemlerde 1,423 doları gören altındaki dünkü düşüş yaklaşık yüzde 2.4 oldu. Altındaki sert düşüş Kasım ayı başından beri görülen en sert günlük değer kaybı olurken bugünkü işlemlerde de yüzde 0.2 oranında değer kaybı yaşandı. Analistler altında 1,350 doların direnç olarak önemli seviye olduğunu belirtiyor.

   

  Emtia fiyatlarındaki düşüşten 2010'un son günlerinde düşük işlem hacmiyle önemli oranda yükselişler kaydeden gümüş ve paladyum da etkilendi. Geçen senenin sonlarında 30 yılın zirvesine gören gümüşün onsu yaklaşık yüzde 3 düşerek 29.78 dolara geldi. 

   

  AŞIRI ALIM GELMİŞTİ

  ABD'li bağımsız yatırımcı Dennis Gartman, geçen yılsonunu özellikle hedge fonların alımlarıyla hızlı şekilde kapatan emtia ürünlerinde yaşanan düzeltmenin sağlıklı bir hareket olduğunu belirtti. Gartman, geçen sene sonunda yüklü miktarda altın alımı gerçekleştiren borsa yatırım fonlarının portföylerini dengeleme yönünde adımlar attığını belirtti.

   

  Gartman, "Altın, petrol ve buğdayda boğa piyasasının sona erdiğini mi düşünüyorum" Hayır. Peki bu düzeltme hareketi bir, iki ya da üç hafta sürebilir mi? Elbette, bu kolaylıkla gerçekleşebilecek bir şey" dedi.

   

  Petrol fiyatları da gelen pozitif ekonomik veriler ve doların değer kazanmasına paralel olarak 90 dolarlı seviyelerden, 88 dolar seviyelerine geldi.

   

  ÖNCÜ EKONOMİK GÖSTERGELER OLUMLU

  Ekonomik gidişatın öncü göstergesi olarak kabul edilen küresel satın alma yöneticileri endeks verilerinde, imalat sektöründeki büyümenin hızlandığına yönelik işaretler alındı. Ayrıca ABD'de dün açıklanan fabrika siparişleri verisi de Kasım ayında beklenmedik bir yükseliş olduğunu gösterdi. Gelen verilere göre ulaşım sektörü hariç siparişler ise son sekiz aydaki en hızlı artışını kaydetti.

   

  Yaklaşık 50 milyar dolarlık varlığı yöneten Janney Montgomery Scott adlı yatırım şirketinin baş stratejisti Mark Luschini, "Son bir kaç günde gelen veriler sadece ekonomideki güçlenmeyi teyid ediyor ve bu sadece ABD'de değil aynı zamanda euro bölgesinde de görülüyor" dedi.

   

  * Bu yazı Reuters'ın geçtiği, "Gold drops 2.5 percent in rout, fear subsides" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı