GeriGündem 2010'da onlar konuşuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2010'da onlar konuşuldu

2010'da onlar konuşuldu
refid:16652106-spot ilişkili resim dosyası

Küresel ekonomi için 2010 borç krizi kelimesinin Avrupa’da bir ülkeden diğerine sıçradığı bir yıl olurken, parasal gevşeme paketlerinin birbiri ardına açıklandığı bir yıl olarak hafızalara kazandı.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor            

İŞTE 2010’DA DÜNYA EKONOMİSİNE DAMGASINI VURAN OLAYLAR                    

Yüksel Göçmez
hurriyet.com.tr

 

Çin ile Brezilya başarılı mali teşvikleri ve para politikalarıyla bir önceki yılki küresel krizin etkilerinin silinmesine yardımcı olurken, Asya’nın dev ismi adım adım ilerledi ve Japonya’yı geride bırakıp, dünyanın en iyi ikinci ekonomisi olarak ABD’nin peşine düştü.

 

Küresel ekonominin patronu ABD ise, ekonomisinin bir türlü istenen canlılığı yakalamamasından dolayı, para politikalarını gevşetti ve Merkez Bankası Fed, faizleri rekor seviyede tutmaya devam etti.            

 

Fed Başkanı Ben Bernanke, bu yönde attığı adımlarla eleştirilirken, Avrupa’daki meslektaşı da Kıta’daki siyasi ve ekonomik birliğin temel simgesi olarak kabul edilen euronun dağılmasını engellemek adına bu yıl her zamankinde fazla ön plana çıktı.

 

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden BP, Meksika Körfezi’nde can kaybıyla sonuçlanan kazanın ardından, büyük çaplı prestij kaybı yaşarken, internet dünyasının son dönemdeki yıldızları sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter şirketlerinin değerlerini ikiye katlayı başardı.

 

Euro krizinden, kur savaşlarına dünya ekonomisi 2010’da oldukça hareketli günler geçirdi.    

    

 

        


Yorumları Göster
Yorumları Gizle