Gündem Haberleri

  2010'da küresel ekonomide bunlar konuşuldu

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Küresel ekonomi için 2010, borç krizi kelimesinin Avrupa’da bir ülkeden diğerine sıçradığı, parasal gevşeme paketlerinin birbiri ardına açıklandığı bir yıl olarak hafızalara kazındı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                 

  İŞTE 2010’DA DÜNYA EKONOMİSİNE DAMGASINI VURAN OLAYLAR       

  Yüksel Göçmezhurriyet.com.tr

   

  Çin ile Brezilya başarılı mali teşvikleri ve para politikalarıyla 2009'daki küresel krizin etkilerinin silinmesine yardımcı olurken, Asya’nın dev ülkesi adım adım ilerledi ve Japonya’yı geride bırakıp, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak ABD’nin ardına yerleşti.          

   

  Küresel ekonominin patronu ABD ise, ekonomisinin bir türlü istenen canlılığı yakalayamamasından dolayı, para politikalarını gevşetti. Merkez Bankası Fed ise faizleri rekor seviyede tutmaya devam etti.

                           

  Fed Başkanı Ben Bernanke, aldığı kararlarla eleştirilirken, Avrupa’daki meslektaşı Jean-Claude Trichet de Kıta’daki siyasi ve ekonomik birliğin temel simgesi olarak kabul edilen euronun dağılmasını engellemek adına bu yıl her zamankinden fazla ön plana çıktı.

   

  Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden BP, Meksika Körfezi’nde can kaybıyla sonuçlanan kazanın ardından, büyük çaplı prestij kaybı yaşarken, internet dünyasının son dönemdeki yıldızları sosyal paylaşım siteleri Facebook ve Twitter değerini ikiye katladı.   

   

  Euro krizinden, kur savaşlarına dünya ekonomisi 2010’da oldukça hareketli günler geçirdi.    

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı