Gündem Haberleri

  2010 yeni rekor gelebilir

  Hürriyet Haber
  15.05.2010 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Sinema salonları 2010 yılında güldü. Yılın geride kalan 18 haftası dikkate alındığında, 21 milyon 107 bin sinema bileti kesildi ve bu biletler için 189.2 milyon TL ödendi. Geride kalan 34 haftada bu ilginin aynı seviyede olması durumunda bir rekor kırılabilir. şenay Aydemir konuyu Referans Gazetesi için araştırdı.

  Sinemaseverler filmlere, sinema salonları yeni bir rekora koşuyor. Yılın geride kalan 18 haftası dikkate alındığında, toplam 21 milyon 107 bin sinema bileti kesildi ve bu biletler için 189.2 milyon TL ödendi.   

  Türkiye sinemasının son dönem rekoru olan 38.4 milyon biletin satıldığı 2008’in aynı döneminde, yaklaşık 16 milyon bilet ve 117 milyon TL’lik bir hasılat gerçekleşmişti. 36.9 milyon bilet satışı gerçekleştirilen 2009’un 18 haftalık döneminde ise 17 milyon seyirci ve 137 milyon TL’lik hasılat söz konusuydu. 

  4.1 MİLYON ADETLİK BİLET ARTIŞI OLDU      

  Bu yılın rakamları, geçen yıldan 4.1 milyon bilet ve 52 milyon TL daha fazla bir hasılat anlamına geliyor. Bu yılki gişe başarısının ardında ”Recep ıvedik”, “Yahşi Batı”, “Eyyvah Eyvah”, “Veda” ve “Çok Filim Hareketler Bunlar” gibi kısa zamanda 1 milyon barajını aşan filmler yatıyor.

  Ancak geçen yılın aynı döneminde de “Recep ıvedik”, “Güneşi Gördüm”, “Güz Sancısı” ve “Benjamin Button’un Tuhaf Hikâyesi” gibi seyirci çeken filmler vizyona girmişti. Üstelik bu yıl, “Recep ıvedik” ve “Yahşi Batı” (Cem Yılmaz) ortalama seyircilerinin 1 milyon altında gişe hasılatı elde etti.

  Gişe rakamlarına bu yıl yabancı filmlerin katkısı da azımsanmayacak düzeyde. 10 Mayıs’a kadar olan rakamlara bakıldığında, yabancı filmlerden yalnızca “Titanların Savaşı” ilk 10 listesinde 464 bin seyirciyle yer buldu. Buna rağmen vizyonda 100 bin seyirciyi geçen 24 filmin yarısı yabancı yapımlardan oluştu.

  BÜYÜK YAPIMLAR VİZYON İÇİN SIRADA

  Önümüzdeki günlerde “Robin Hood”, “Pers Prensi”, “Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma”, “Shrek: Sonsuza Dek Mutlu” gibi iddialı yabancı filmler vizyona girecek.

  Yılın son aylarında vizyona girmesi beklenen “Kurtlar Vadisi: Filistin”, “New York’ta Beş Minare”, Yavuz Turgul’un şener şen ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren filmi “Av Mevsimi” de gişede milyonlu rakamları geride bırakması muhtemel yerli yapımlar...
  Son yıllarda 35 milyon barajını aşan ve 40 milyon bileti zorlayan sektör, bu psikolojik sınırı bu yıl aşabilecek mi yıl sonunda anlaşılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı