GeriGündem 2010’a kolay gelmedik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2010’a kolay gelmedik

2010’a kolay gelmedik
refid:13575054 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, tartışılan Balyoz planı ve benzer hazırlıklardan hükümetin önceden haberdar olduğunu ima ederek, “Türkiye 2010’a çok kolay gelmedi” dedi.

Çiçek, dün Kanal 7’de katıldığı programda özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

Anayasa karbondioksit

Bu olay aslı olsa da kötü, olmasa da kötü. Aslı varsa felaket. Aslı yoksa Türkiye’de bu kadar önemli, bu kadar vahim suçlamalar halen yapılabiliyorsa bu da kötüdür. Bir atasözü vardır, soğanın acısını yiyen değil doğrayan bilir. Yedi senedir demokrasi adına bir kısım sıkıntıları, zorlukları göğüsleyerek demokrasiyi kökleştirmeye çalıştık. (İddiaları biliyor muydunuz? sorusuna karşılık) Yedi yıllık iktidarımız döneminde bir kısım işleri biliyor olsak bile sabır, tahammül göstererek kendi mecrasında, kendi kuralları içerisinde çözmeye çalıştık. Çok kolay olmadı. Türkiye 2010’a çok kolay gelmedi.

Bu anayasa ömrünü çoktan doldurdu, son kullanma tarihi çoktan geçti. Bu Anayasa gerçekten her gün problem çıkarıyor. Önümüzdeki günlerde daha başka problemlerle de karşılaşacağız. Çünkü bu Anayasa devletin işleyişini zorlaştırıyor. Anayasa Mahkemesi yasama meclisi yerine, Danıştay yürütme organı yerine karar verir hale gelirse bu ülkede bu demokrasi daha ileri bir noktaya nasıl taşınacak? Bu Anayasa değişikliği oksijen kadar ihtiyaç hale gelmiştir. Bu Anayasa artık karbondioksit püskürüyor.

Kanadoğlu aynaya baksın

(“Bu iktidar laiklik karşıtı odak. Anayasa yapma hakkı yoktur” diyen Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’na) Bu türlü siyasi polemik konusu yapacaksak Sayın Kanadoğlu da Anayasa dışı bir kısım şeylerden dolayı şüpheli olarak ifade verdi. ‘Ne konuşmaya hakkı var ki’ o zaman denir? Herkes aynaya bir baksın. Ne kadar demokrat, ne kadar hukuki düşünüyor, ona bir baksın ondan sonra cevap versin.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle