Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Rektöre “mobbing” davası

A.A
9 Mart 2012
Rektöre mobbing davası

Ege Üniversitesinde (EÜ) güvenlik görevlisi olarak çalışan Servet Cankurt, “mobbing” uyguladıkları iddiasıyla Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, üniversitenin güvenlik müdürü Hacer Çolpan ve güvenlik şefi Ercan Aksakal aleyhine 18 bin liralık tazminat davası açtı.

Cankurt,  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabii olarak 1994 yılında EÜ kadrosuna dahil olduğunu, üniversitede özellikle 2010 yılından bu yana sistematik olarak baskılarla karşılaştığını öne sürdü.

Amirleri tarafından sürekli görev yerinin değiştirildiğini, üniversite kampüsü dışında tutulduğunu, yasal olmayan dayanaksız görevlendirmeler yapıldığını iddia eden Cankurt, maruz kaldıklarından dolayı geçen yıl Haziran ayında kalp rahatsızlığı geçirdiğini, geçen günlerde de strese bağlı olarak kortizon yükselmesi nedeniyle ameliyat olduğunu anlattı. Cankurt, “Bana özel çalışma saatleri oluşturuldu. Yapılan baskılar nedeniyle sağlığımı kaybetmeye başladım” dedi.

Hakkında soruşturma başlatıldı

Cankurt, geçen yıl Kasım ayında da “kadife pantolon, armalı kazak giymediği, kravat takmadığı” gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldığını, bu soruşturmanın geçen ay sonuçlandığını ve kınama cezası alındığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sadece ben değil üniversite bünyesinde görev yapan 400'e yakın güvenlik görevlisi de benimle aynı şekilde giyiniyordu. Neden benim için böyle bir uygulama yapıldı bilmiyorum. Zira yeni kıyafetler de 15 Ocak'ta dağıtıldı. 'Ben bunları yaşayacak ne yaptım? İşimi yeterince yapmıyor muyum?' diye düşünüp duruyorum. Beni ötekileştirmeye çalışıyorlar. Devamlı kontrol ediliyorum. Artık meslektaşlarımı bile hasım olarak görmeye başladım.”

Cankurt, bu tür uygulamalara maruz kaldığı ve kendisine “mobbing” uyguladıkları iddiasıyla EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz için 10 bin, EÜ Güvenlik Müdürü Hacer Çolpan için 5 bin ve EÜ Güvenlik Şefi Ercan Aksakal için de 3 bin liralık tazminat davası açtığını anlatarak, “Kendimi yüce Türk adaletine emanet ediyorum ve adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” dedi.

EÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz ise konunun yargı sürecine taşındığını, bu süreçte herhangi bir yorumda bulunmak istemediğini söyledi.

MOBBING NEDİR

Mobbing, gücü elinde bulunduran bir kişi ya da grubun kendisine tabi olanlara psikolojik yollara başvurarak uzun süreli ve bilinçli bir baskı uygulamasıdır.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/03/2012 - 14:11
Hukuk derki iddia sahibi , ispatla yükümlüdür. 2010 daeziyet gören muhterem kimi mahkemeye vermiş? 2011 Eylül'de göreve atanan müdürü! Üniversitede binlerce personel, güvenlikte 400 kişi... bir mobing gören bu zatı muhterem :) googledan aratın , rektörle müdüre ne yapmış ta bunun canı yanmış?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/03/2012 - 13:45
Durumu bilmeden bol keseden yorum yapıyorsunuz, hep mazlum görünenin yanındasınız tabi ama mazlum görünen her zaman masum olmayabilir. Bunu unutmayın...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/03/2012 - 12:19
Memlekette jurnalcilik, asilsiz ihbarcilik yani kisacasi bedavadan para kapma isi moda oldu gitti vesselam. Mobbing var diye rektore dava acanlara hakim "mobbing" nedir diye sorsa eminim davayi aninda dusurur! Bu kadar avantaci bir millet olduk ciktik!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/03/2012 - 12:01
CALISANLAR VE 'HALK' OZGUR OLMALIDIR. KILIK KIYAFETiNE KARISILMAMALIDIR. MESELA TURBAN VE ACZMENDi KILIKLARI, MAO SAPKASI, BUDiST RAHiPLERi GiBi GiYiNMEK iNSANLARIN SECENEGiDiR. AMiRLER BUNLARA GOZ YUMMALIDIR. HATTA SOMALiYE MiLYONLARCA LiRA YARDIM YAPIYORUZ DiYE SOMALi YERLiSi KILIGINDA GEZMELiDiR.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
09/03/2012 - 12:05
Türkiye'de de mobingin artık bir suç olarak kabul edilmeye başlanması çok güzel bir durum. Umarım en azından bu duruma maruz kalan insanların yaşadığı duygular ve zorluklar artık göz ardı edilmez ve mobingi uygulayan insanlarda bir an önce kendilerini bir düzene koyarlar.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding