Gündem Haberleri

  2006 Fransa'da Cezanne yılı

  Hürriyet Haber
  04.01.2006 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Modern sanatın gelişmesine yaptığı katkılar dolayısıyla çoğu zaman modern sanatın babası olarak anılan ve empresyonizm ile kübizm arasında bir köprü oluşturan Fransız post-empresyonist ressam Paul Cezanne'ın (9 Ocak 1839-22 Ekim 1906) ölümünün yüzüncü yılı olması dolayısıyla 2006, Fransa'da “Cezanne Yılı” ilan edildi.

  Bu çerçevede, New York Modern Sanatlar Müzesi, Los Angeles Sanat Müzesi ve Washington'daki Ulusal Sanat Galerisi'nin işbirliğiyle Fransa'da iki büyük serginin yanı sıra birçok etkinlik düzenleneceği belirtildi.

  Cezanne yılı dolayısıyla, ressamın eserlerinin farklı yönleri hakkında 15 kadar konferans ve seminer düzenleneceği kaydedildi.

  Etkinler arasında, Berlin Filarmoni Orkestrası'nın bir konseri ve resim meraklılarına yönelik olarak düzenlenecek yarışmalar da yer alıyor.  

  Aix-en-Provence'da doğan ve burada okula giden Cezanne, 1859-1861 arasında hukuk okurken resim dersleri aldı. 1861 yılında resim sanatını öğrenmek için Paris'e, çocukluk arkadaşı Emile Zola'nın yanına giden ünlü ressam, İsviçre Akademisi'nde ve Louvre'da çalıştı. Renoir, Pissaro, Sisley, Guillaumin gibi sanatçılarla tanışan ve Delacroix, Courbet, Manet'ye hayranlık duyan Cezanne, Güzel Sanatlar Akademisi'nin giriş sınavlarında başarılı olamayınca Aix'e geri döndü. Bütün zamanını resme ayıran Paul Cezanne, yaşamı boyunca eserlerini nadiren gösterime sundu, sakin bir hayat yaşadı, belli başlı birkaç konuda resim yapmayı yeğledi.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı