Gündem Haberleri

  2006’da gel

  Reha ERUS / ROMA
  16.09.2005 - 02:11 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer, Papa 16. Benedikt’in bu yıl içinde Fener Rum Patriği Bartholomeos’un girişimi üzerine Türkiye’ye ‘resmi ziyaret’ yapmasının önünü kesti.
    Medeniyetlerin Hatay randevusu

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Papa 16. Benedikt’in bu yıl içinde Fener Rum Patriği Bartholomeos’un girişimi üzerine Türkiye’ye ‘resmi ziyaret’ yapmasının önünü kesti.

  Çankaya Köşkü ile Dışişleri Bakanlığı arasında yapılan istişareler sonunda, ‘Papa Bartholomeos’un daveti üzerine Türkiye’ye geldi’ anlayışını ortadan kaldırmak için 16. Benedikt’in 2006 yılında Türkiye’ye ‘resmi ziyaret’ yapması için davet edilmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine Sezer, Papa’yı 2006 yılında Türkiye’ye davet etti.

  Cumhurbaşkanı Sezer’in Papa 16. Benedikt’e ‘resmi ziyaret’ daveti önceki gün Türkiye’nin Vatikan Büyükelçiği tarafından Vatikan’a iletildi.

  Sezer’in 2006 davetini Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta açıkladı. Kaynaklar, Bartholomeos’tan 30 Kasım’daki Aziz Andreas Yortusu ayinine katılmak için davet alan Papa’nın resmi ziyaret için 2006’da davet alması nedeniyle Bartholomeos’un bu yıl kasım ayındaki davetine icap etmesinin beklenmediğini söylediler. Papa, yine de 30 Kasım’daki Aziz Andreas Yortusu’na katılmak için Türkiye’ye gelmek isterse bu ziyaret ‘özel’ statüde olacak.

  Bu davet Türkiye’nin diyaloğa verdiği önemi ortaya koyuyor

  Papa 16. Benedikt’in Ahmet Necdet Sezer tarafından Türkiye’ye davet edilmesine ilk olumlu tepki İtalya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Giovanna Melandri’den geldi. Demokratik Sol Parti’li kadın milletvekili Melandri’nin yaptığı yazılı açıklama özetle şöyle: ‘Bu resmi davetle dinler ve kültürler arası ilişkilere Türkiye’nin ne denli önem verdiğini ve kilit rol oynadığını bir kez daha görmüş olduk. Türkiye, Hıristiyan ve İslam dinleri arasında diyalog kurarak önemli görevler üstlenmektedir. Her geçen gün emin adımlarla AB yolunda yürüyen Türkiye’ye gereken destek verilmelidir. Şimdi temennimiz Türkiye’nin 3 Ekim’de hak ettiği müzakerelerin başlamasını görmektir.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı