Gündem Haberleri

  2004'ün kuvvet komutanları ifade verecek

  DHA
  01.12.2009 - 14:33 | Son Güncelleme:

  2004 yılının kuvvet komutanları ifade verecek. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e Ergenekon soruşturması kapsamında tebligat gönderildi.

  2004ün kuvvet komutanları ifade verecek2004ün kuvvet komutanları ifade verecek2004ün kuvvet komutanları ifade verecek
  Oramiral Özden ÖrnekOrg. Halil İbrahim FırtınaOrg. Aytaç Yalman

  Soruşturma kapsamında 2004 yılında görev yapan kuvvet komutanlarına tebligat gönderildi. O dönem görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına darbe girişimi iddialarıyla ilgili ifade verecek. Komutanlara Ayışığı, Sarıkız ve Eldiven isimli darbe girişimi iddiaları sorulacak.

  ÖRNEK NEREDE

  İkinci Ergenekon Davası’nda çapraz sorgusu yapılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay da Sarıkız ve Ayışığı darbe hazırlıklarını günlükleröiyle ortaya çıkaran, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ilgili olarak, "Ben buradayım. Örnek nerede?" diye sormuştu.

  Daha önce eski Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hilmi Özkök’ün de bu girişimler hakkında bilgisine başvurulmuştu. Hilmi Özkök somut delil bulunmadığı için soruşturma açtıramadığını söylemişti.

  NOKTA YAYINLAMIŞTI

  Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu belirtilen Darbe Günlükleri kapatılan Nokta Dergisi'nde yayınlanmıştı. İddiaya göre bu darbe girişimleri 2003 ile 2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyor. Sarıkız'ı Kara, Hava, Deniz ve Jandarma kuvvet komutanları, Ayışığı'nı Jandarme Genel Komutanı Şener Eruygur planlandı. Ayışığı'nda AKP iktidarının düşürmesi amaçlandı. Plana göre gerekirse Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök istifaya zorlanabilecekti. Bu dönemdeki en son darbe girişi ise Eldiven'di. Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, günlüklerdeki yazılardan Aytaç Yalman ve Özden Örnek'in darbe konusuna soğuk baktıklarını anladığını söylemişti.

  Daha önce eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’ün de bilgisine başvurulmuştu.

   

  ÖRNEK'E AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN GÜNLÜKLER

  Nokta dergisinde yayımlanan Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen “Darbe Günlükleri”, 2003-2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyordu.

   

  “Sarıkız” darbe girişiminin Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvet komutanlarının birlikte planlandığı iddia ediliyordu.

   

  “Ayışığı” planının ise Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından planlandığı öne sürülüyordu.

   

  İddialara göre bu dönemdeki en son darbe girişimi ise “Eldiven” ismindeydi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı