Gündem Haberleri

  2003 yılındaki toplantıda kim ne dedi

  Hürriyet Haber
  03.08.2012 - 10:40 | Son Güncelleme:

  Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün Ergenekon Davası'ndaki ''2003 yılında kuvvet komutanlarıyla yaptığım toplantıda muhtıra sözü geçti ama resmi bir teklif değildi. Beyin fırtınası şeklinde bir toplantıydı'' ifadeleri dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’in yazdığı iddia edilen günlükleri akla getirdi.

  Örnek tarafından yazıldığı öne sürülen günlüklerde, 3 Aralık 2003 tarihli notlarda Özkök’ün tarif ettiği ‘beyin fırtınası’nı andıran bir toplantıdan bahsediliyor.

  İşte dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, ikinci başkan Orgeneral İlker Başbuğ, Orgeneral Hurşit Tolon, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Karakuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, Org. Aytaç Yalman, Oramiral Yener Karahanoğlu ve çok sayıda komutanın katıldığı toplantıda geçen muhtırayla ilgili konuşmalar:

  - Özden Örnek: AKP’nin attığı her adıma aynı şiddetle ama çok kararlı olarak cevap vermeliyiz. Ben bunların bölüneceğine inanmıyorum ve bundan sonraki seçimi de kazanacaklardır. O zaman geç olacaktır. Bölücülük ve bugünkü vahameti; bu durum tespitinde bütün şiddeti ile vurgulanmalıdır.

  - Aytaç Yalman: Söylenecekler söylendi. Kendimi suçlu hissediyorum. (Genelkurmay Başkanı bu söz üzerine “neden kendini yalnız sorumlu hissediyorsun” diye sordu)  Yalnız kendim değil, siz de benim kadar sorumlusunuz. Buradaki diğer arkadaşların sorumluluğu bizden sonra gelir. Zamanı boşuna geçirdik. Benim önerim hemen ve gecikmesiz eylem planına başlamak. Seçimden önce muhtıra vermeliyiz.

  - Hilmi Özkök: Teşekkür ederim, herkesin aynı fikirde olması güzel. Ben yüzde sekseni ile aynı fikirdeyim. Ama katılmadığım noktalar var. Muhtıra vermeye niyetim yok. Bu hükümet gitmelidir. Demokratik yollardan bu işi halledeceğiz. Yapabileceğimiz bir çok şeyin olduğuna da inanıyorum.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı