Gündem Haberleri

  2000'e kadar kalmak isterdik

  Hürriyet Haber
  20.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, koalisyon ortakları olarak hükümeti 2000 yılına kadar sürdürmek istediklerini, ancak dışardan destek veren CHP'nin erken seçim isteği nedeniyle, 1999 yılında seçim konusunda ‘gönülsüz bir uzlaşmaya zorlandıklarını’ söyledi. Yılmaz, CHP Lideri Deniz Baykal'la ‘1998 yılında erken seçimin bir zorunluluk olmadığı’ konusunda mutabakat sağladıklarını bildirdi. CHP Lideri ile yaptıkları son görüşmede Baykal'ın, genel seçimlerin 1999'da yapılacak mahalli seçimleri geçmeyecek bir tarihte yapılmasını ‘tercih ettiğini‘ kaydeden Yılmaz, ‘‘Benim karşı önerim ise, Meclis gündemini gerçekleştirerek, üzerinde mutabakat sağladığımız yasaları çıkartmak, bundan sonra da seçim tarihi ve seçim kanununda yapılacak değişiklikler konusunda masaya oturmaktı’’ diye konuştu.

  Ecevit ve Yılmaz Kıbrıs'ta çelişti

  Başbakan Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Ecevit, Kıbrıs konusunda bundan sonra izlenecek politika konusunda çelişkili açıklamalarda bulundular. Toplantıdan sonra Hürriyet'in sorusunu yanıtlayan Yılmaz, ABD'nin Kıbrıs için hazırladığı, ilgili tüm tarafların katılacağı ‘Dayton tipi’ görüşmelerin ‘olabileceğini’ söylerken, Ecevit, ‘‘Bosna ve Kıbrıs sorunları birbirinden çok farklı. Bu nedenle Dayton tipi görüşme olmaz’’ dedi.

  Ege ve Kıbrıs'taki gerginlik nedeniyle Yunanistan'la Türkiye arasında ‘her an bir sıcak çatışma yaşanabileceğine’ de dikkat çeken Yılmaz, Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Rumlar ile üyelik müzakerelerine başlamasını da sert şekilde eleştirdi. Yılmaz, ‘‘Kıbrıs'ta izlenen politika hükümet değil, devlet politikasıdır. AB, Kıbrıs sorununa züccaciyeci dükkanına girmiş bir fil edasıyla eğilmiş, her şeyi berbat etmiştir. Bunu düzeltmenin sorumluluğu da AB'ye aittir. Kendi yanlışlıklarının bize ödetmeyi düşünüyorlar. Ancak buna izin vermeyeceğiz’’ dedi.

  Ecevit, AB'nin Kıbrıs Rum Kesimi ile üyelik görüşmelerine başlamasına tepki olarak, Türkiye ile KKTC arasında kurulması gündeme gelen federasyona da yeşil ışık yaktı. Ecevit, Hürriyet'in ‘TC-KKTC federasyonu’ konusundaki sorusunu şöyle yanıtladı:

  ‘‘Türkiye ile KKTC arasında şu an için federasyondan bahsetmiyoruz. Çünkü bu ortak hükümet, parlamento gerektiriyor. Ancak ilişkiler gitgide derinleştiriliyor. Böylece federasyon kapısını da açık bırakıyoruz.’’

  Basın toplantısında da Kıbrıs sorunu için bundan sonraki platformun ‘kesinlikle AB platformu olmayacağını’ vurgulayan Ecevit, ‘‘Platform, KKTC ile TC arasında arasındadır’’ diye konuştu.

  3 hata yaptı

  Başbakan Mesut Yılmaz, toplantı sırasında yatırımlarla ilgili bilgi verirken, üç ayrı hata yaptı.

  GSM GELİRİ

  Yılmaz, GSM cep temlefonunda yapılan lisans anlaşmaları ile 1 milyar dolar gelir sağlandığını söyledi. Oysa Turkcell ile Telsim, 500'er milyon dolarlık borçlarını devlete henüz ödemedi. Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir'in tepkisine yol açan bu olayda, iki şirkete paraları ödemeleri için 27 Nisan tarihine kadar süre tanındı.

  KAMU ORTAKLIĞI

  Yeni konut hamlesiyle 95 trilyon liralık bir kaynak ayrıldığını belirten Yılmaz, bu paranın 40 trilyon lirasının Kamu Ortaklığı İdaresi'nce üretilecek konutlar için kullanılacağını söyledi. Kamu Ortaklığı İdaresi, 4046 sayılı yasayla Özelleştirme İdaresi'ne dönüştü. Türkiye'de konut üretimini Toplu Konut İdaresi yapıyor.

  YAP İŞLET

  Yılmaz, Yap-İşlet-Devret modeliyle, toplam 5 bin 200 megavat kapasiteli 5 yeni termik santral yaptırılacağını söyledi. Oysa bu santrallar, Yap-İşlet-Devret değil, Yap-İşlet modeline göre ihale edildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı