Oscar ödülleri sahiplerini buldu

27 Şubat 2012
Oscar ödülleri sahiplerini buldu

84. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu Sinema dünyasının en prestijli ödülleri kabul edilen Oscarlar, Los Angeles'taki Kodak Tiyatrosu’nda Billy Crystal'in sunuculuğunu yaptığı törenle sahiplerini buldu. The Artist” filmi, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini aldı.

84. Oscar Ödülleri'nin dağıtıldığı gecede,  11 Dalda aday gösterilen film ‘Hugo’ beş ödül alırken, 10 dalda aday gösterilen ‘The Artist’, En İyi Film En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu başta olmak üzere beş ödül alarak törene damgasını vurdu.

STREEP, ÜÇÜNCÜ KEZ OSCAR ALDI

“Demir Leydi” adlı filmde İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'i canlandıran Meryl Streep, üçüncü kez En İyi Kadın Oyuncu seçildi. 62 yaşındaki oyuncu, 17 kez Oscar'a aday gösterilerek ulaşılması zor bir rekora imza atmıştı.

SAHNEDE FRANSIZCA KONUŞULACAK

‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayları arasında yer alan George Clooney, kırmızı halıda verdiği bir röportajda “En İyi Erkek Oyuncu ödülü açıklandıktan sonra sahnede Fransızca konuşulacak” diyerek ödülünü Jean Dujardin’in alacağı sinyalini vermişti.

EN İYİ İKİNCİ SESSİZ FİLM

10 dalda aday gösterilen siyah-beyaz film, 5 dalda Oscar kazandı ve En İyi Film Ödülü'ne layık görülen ikinci sessiz film oldu. 1929'da yapılan ilk Oscar Ödül Töreni'nde “Wings” adlı sessiz film, En İyi Film seçilmişti.

Filmin Altın Tasma ödüllü dört ayaklı oyuncusu Uggie, En İyi Film ödülünü almak için yönetmen Michel Hazanavicius ile sahneye çıktı ve büyük alkış aldı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü “Duyguların Rengi” adlı filmdeki performansıyla Octavia Spencer'a, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü ise “Beginners” filmindeki rolüyle Christopher Plummer'a verildi.

EN İYİ YABANCI FİLM ÖDÜLÜ İRAN'A

En İyi Yabancı Filmi Ödülü'ne ise İran'dan “A Separation” filmi layık görüldü. Filmin yönetmeni ve yapımcısı Asghar Farhadi, ödül töreninde yaptığı konuşmada “Bugün bizi dünyanın dört bir yanında milyonlarca İranlı seyrediyor. Eminim hepsi çok mutlular. İran haklı mutlu çünkü siyasetçilerin savaş, tehdit ve saldırıdan söz ettiği bir dönemde ülkelerinin ismi, siyasetin tozu altında saklanan zengin, köklü bir tarihe sahip ve muhteşem kültürü ile anılıyor” dedi.

En İyi Orijinal Senaryo Ödülünü “Paris'te Geceyarısı” filmi ile Woody Allen, En İyi Uyarlama Senaryo Ödülünü ise “Senden Bana Kalan” filmi ile Alexander Payne kazandı.

İşte ödül alan tüm isimler:

En İyi Film: The Artist
En İyi Yönetmen: Michel Hazanavicius / The Artist
En İyi Kadın Oyuncu: Meryl Streep / The Iron Lady
En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin / The Artist
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:  Octavia Spencer  / The Help
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:  Christopher Plummer  / Beginners
En İyi Yabancı Film: A Separation / İran (İran ilk kez alıyor)
Görüntü Yönetmeni: Robert Richardson / Hugo
Sanat Yönetmeni: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo / Hugo
En İyi Kostüm Tasarımı: Mark Bridges / The Artist
En İyi Makyaj: Mark Coulier  / The Iron Lady
En İyi Kurgu: Angus Wall, Kirk Baxter / The Girl with the Dragon Tattoo
En İyi Ses Kurgusu: Philip Stockton ve Eugene Gearty / Hugo
En İyi Belgesel: Undefeated
En İyi Animasyon: Gore Verbinski / Rango
En İyi Görsel Efekt: Hugo
En İyi Orijinal Müzik: Ludovic Bource / The Artist
En İyi Şarkı: Bret McKenzie / The Muppets
En İyi Uyarlama Senaryo:  Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash / The Descendants
En İyi Orijinal Senaryo: Woody Allen  / Midnight in Paris
En iyi Kısa Film: Terry George / The Shore
En İyi Kısa Belgesel: Daniel Junge / Saving Face

Dünyaca ünlü kadın yıldızlar her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Kırmızı Halı’da göz kamaştırdı.

OSCAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU / WEB TV

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/02/2012 - 0:30
the artist çok güzel film haketti sonuna kadar.ama en iyi kadın oyuncu benim kalbimde michelle williams vardı marilynin ruh halini o kdr iyi yansıtmıştıi. merly streep yaşayan efsane. 3 oscar helal olsun :)
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/02/2012 - 22:32
Oscar mı? Hollywood mu? en güzelini Marilyn söylemiş “Hollywood, bir öpücüğünüz için binlerce dolar , ruhunuz içinse 50 sent ödenen yerdir”
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/02/2012 - 19:39
The Artist filmini özellikle kayıdrıdlar. Nedir kardeşim, yapımıc, oyuncu, senarist Musevi kökenli midir tüm Hollywood gib? Ben de seyerttim, çok beğenmedim de çok sıkılmadım da.Oscar kesinlikle politika ile veriliyor. Oscar filme ,oyuncuya veriliyor sanan saf var mıdır acaba?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/02/2012 - 18:43
irana ödül gelmesi demek,ileride Spielberg'in türkiye için yapacağı filmin de birinci olacağını gösteriyor
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/02/2012 - 18:29
Sidiye kadar diyalogsuz ve siyah-beyaz filmlerin harikalari yapildi yapildi bu film sadece onlarin bir kopyasi en orijinal tarafi kimsenin bu kopyayi dusunememesi
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding