Gündem Haberleri

  2000‘de polis raporu

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NARKOTİK

  Türkiye'de uyuşturucu ile mücadelede büyük önemi olan Narkotik Polisi, Antalya'da başarıya imza atarken yakalanan uyurtucu madde oranının artması dikkat çekti. 2000 yılı içerisinde 80 esrar, 10 eroin, 2 kokain, 15 hint keneviri ve bir haşhaş biktisi operasyonu düzenleyen Antalya Narkotik Şubie ekipleri, bu olaylarla ilgili 7'si yabancı olmak üzere 194 kişiyi yakaladı.

  Antalya'da uyuşturucu madde olayları genellikle turizmin yoğurn olduğu Alanya, Kemer ve Manavgat İlçelerinde yoğunluk kazandı. Yurt dışında uyuşturucu suçuna karışıp sınırdışı edilen ve yabancı dil bilen Türklerin turizm sektöründe çalışmak için kente gelmeleri ve uyuşturucu maddelere karşı zaafı olan turistlerle irtibata geçmeleri uyuşturucu suçunun yoğunlukta olmasını sağlayan en büyük etkeni oluşturdu.

  UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

  Esrar olaylarında bir önceki yıla oranla yüzde 66.66'lık bir artış görülürken, koain olaylarında ise yüzde 100 oranında artış saptandı. Sentetik ecza olayında ise yüzde 100 oranında azalma olması dikkat çekti. Hint keneviri olayında ise yüzde 400 oranında artış olması yeni dönemde bu yönde yapılac ak çalışmalara ağırmlık verilmesini de gündeme getirdi.

  Turizm kenti Antalya'da bir yıl içeresinde yaklaşık 32 kilo esrar, 13 kilo eroin, 24 gram koain, 2 bin 397 adet hint keneviri ve ele geçirildi.

  İRTİCAİ FAALİYETLER

  Bu yıl içerisinde özellikle irticai faaliyetlerin yaygın oluşu, buna karşı yapılan çalışmalar kent nüfusunun giderek artması, turizm bölgesi olması nedeniyle kolay yoldan para kazanmak isteyenlerin uyuşturucu madde olaylarına karışmaları narkotik olaylarının artmasına yol açtı.

  Bu arada Antalya'da bir yıl içerisinde 205 kişi siyasi yönden, 4 bin 962 kişi asayiş şubesi tarafından, 425 kişi kaçakçılıktan, 667 kişi trafik yönünden, bin 419 kişi şüpheli olduklarından ve diğer suçlardan ise 257 kişi olmak üzere toplam 7 bin 935 kişi gözlem altına alınarak adli makamklara sevkedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı