Gündem Haberleri

  200 polisle fuhuş çetesine darbe

  Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)
  21.10.2011 - 14:06 | Son Güncelleme:

  SİBİRYA’da yaşayan Rus uyruklu kişiler tarafından İstanbul’da kurulan ve organize bir şekilde geceliği 1000 Euro karşılığında kadın pazarlayan 17 çete üyesi gözaltına alındı.

  Zanlıların kurdukları bir internet sitesi aracılığı ile müşterilerin isteğine göre 5 yıldızlı otellere, evlere, havuz başında düzenlenen seks partilerine kadın gönderdikleri tespit edildi. Operasyonda şebekenin sermaye olarak kullandığı 24’ü Türk 50 kadının da yakalanarak ifadelerinin alındığı belirtildi.

  200 POLİS KATILDI

  Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 ay önce bir ihbar üzerine başlatılan operasyonda erkeklere kadın pazarlayan bir çetenin peşine düştü. Polis 4 ay boyunca teknik ve fiziki takip yaparak, şebeke elemanlarının ve kullandıkları kadınların kimlikleriyle adreslerini tespit etti. Geçen Salı günü saat 05.00 sıralarında 200 polisin katıldığı eşzamanlı bir operasyon düzenlendi. Beşiktaş, Kemerburgaz, Etiler’de bulunan 48 yere eşzamanlı olarak baskın yapıldı. Baskında liderliğini Sibirya’da yaşayan Rus kökenli Maria L.’nin yaptığı organize fuhuş çetesinin yönetim kadrosunda bulunan 10’u kadın 17 kişi yakalandı. Baskınlarda şebekenin para karşılığında fuhuş yaptırdığı 50 kadın da gözaltına alındı.

  Ahlak ve Kumar Büro Amirliği tarafından yapılan soruşturmada, zanlıların kurdukları bir internet sitesi aracılığı ile "escort" kadın fuhuşu yaptırdığı tespit edildi. Zanlıların müşterilerin isteğine göre 5 yıldızlı otellere, evlere, kiralanan lüks villalara ya da havuz başlarında düzenlenen seks partilerine kadın gönderdikleri ortaya çıkarıldı.

  YAKALANMAMAK İÇİN ŞİFRELİ KONUŞMALAR

  Savcılık, fuhuş yapan kadınların müşterilere götürüldüğü belirlenen 4 taksiye de el koydu. Polise yakalanmamak için şifreli konuşan çete üyelerinin fuhuşa gitmek eylemi için "Tedaviye gitme" şifresini kullandıkları öğrenildi. Teknik takip sırasında internet üzerinde müşterileriyle konuşan Türk kadın satıcısının ise, kimliğini gizlemek için kendisini Rus kökenli olarak tanıttığı ve ikna edici olmak için bozuk bir Türkçe ile yazıştığı anlaşıldı.

  Poliste işlemleri tamamlanan örgütün yöneticisi kadrosunda bulunan 17 kişi, organize şekilde fuhuşa aracılık etmek, fuhuşa yer sağlamak suçlarından adliyeye götürüldü. Çetenin fuhuş yaptırdığı 50 kadının ise sağlık kontrollerinden sonra mağdur olarak ifadeleri alındı.

  Yetkililer, bu kadınlardan 8’nin şebekenin yönetim kadrosundan kendilerini zorla fuhuş yaptırdığı için şikayetçi olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı