Gündem Haberleri

  200 bin tl’lik davaya ret

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  21.01.2016 - 21:04 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kendisine “başçalan” ve “hırsız” dediği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 200 bin TL’lik tazminat davası reddedildi.

  Hakim, kararını açıkladıktan sonra tarafların avukatlarıyla yaptığı sohbette “Siyaset bu hale getirilmemeli. Çocuklarımıza kötü örnek oluyorlar” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Şubat 2014 tarihinde yapılan partisinin grup toplantısında o dönemde Başbakanlık görevini sürdüren Tayyip Erdoğan için “Başçalan, Hırsızdan Başbakan olmaz” ifadelerini kullandı.

  Erdoğan, bu ifadeleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu belirterek, Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 200 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. 

  KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRDI 

  Erdoğan’ın avukatları mahkemeye verdikleri dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu savunarak “Saldırı, doğrudan kişilik haklarına yönelik olup ağır ve haksızdır. Açıkça ‘Başçalan’, ‘Hırsız’ gibi hiçbir şekilde ifade hürriyeti ve siyasi eleştiri hakkı içinde kabul edilmeyecek somut suç isnatlarında bulunmaktadır” dedi. 

  DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKLADI 

  Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de açılan davanın reddini talep ederek, mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, “Müvekkil Hükümet üyelerinin karıştığı yolsuzluklara, rüşvet ilişkilerine değinmek üzere güncelliği tartışmasız kabul edilecek konularda eleştirel düşünce ve bilgilerini kamuoyu ile paylaşmıştır” değerlendirmesinde bulundu.  

  TAZMİNAT TALEBİ REDDEDİLDİ 

  Davanın karar duruşması dün Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, Erdoğan’ın avukatları Hüseyin Aydın ve Muammer Cemaloğlu ile Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hazır bulundu. Erdoğan’ın avukatları yaptıkları savunmada, davanın kabulünü talep ederken, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise davanın reddini istedi. 

  KÖTÜ ÖRNEK OLUYORLAR 

  Savunmaların ardından Hakim Leyla Kundakçı davanın reddine karar verdi. Hakim Kundakçı’nın, kararını açıkladıktan sonra tarafların avukatlarıyla yaptığı sohbette “Siyaset bu hale getirilmemeli. Çocuklarımıza kötü örnek oluyorlar. Daha esprili bir dil kullanılabilirler. AİHM kararları ortada” sözleri dikkat çekti.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı