Gündem Haberleri

  20 yıllık folklor derneği

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Salon yokluğu nedeniyle okulların sağladığı salonlarda çalışma yapan, çalışmaları aksayan, hemen her yıl çalıştığı okulu değiştirmek zorunda kalan birçok folklor derneği var İstanbul'da. Folklora gönül veren bu derneklerin arasından sıyrılan İstanbul Folklor Derneği, kendi salonundaki 4. yılını bitirdi. Yeni eğitim sezonunu ekim ayında açacak olan dernek, kasımda Küba'daki bir festivale katılmak için hazırlanıyor.

  Folklorun yaşı yok

  YENİ eğitim dönemini Ekim ayında açacak olan İFD'de çalışmalar salı, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri yapılıyor. A, B ve C kurlarına ayrılan kursiyerlerden bir yıl eğitim alanlar A kurunda eğitim görürken, yeni kayıt olanlar diğer iki kura katılıyorlar. Kursiyelerden yıllık sadece ve sadece 10 milyon Türk Lirası alınıyor. Yurtdışı gezilerinde ise bilet paralarını kursiyerler kendileri karşılıyor. Dernek 20 yıllık olunca İstanbul'un dört bir yanından katılan oluyor. Kursiyerlere en uzaktan kim geliyor diye sorduğumuzda, Avrupa yakasından birkaç semt sayıdıktan sonra Sefaköy'de karar kılıyorlar.

  Fotoğraf çekimi için Gaziantep yöresi giysilerini kuşanan Erdal Küçücük, Damla Ertuğrul, Fatih Dönmez, İlknur Aker, Nuri Köylü, Dilek Ağdaş, Volkan Top ve Nur Özer'den oluşan ekibe hangi yöreleri biliyorsunuz diye sorduğumuzda Kırklareli'nden girip Gaziantep'ten çıkıyorlar. Kısa bir horon mu, bar mı tartışması yaşanıyor ama, doğrusu Cihangir hocaya sorulup öğreniliyor.

  Kursiyerlerin yaş ortalması yirmi dolaylarında ama folklora geç başlamış olanlar da yok değil. Örneğin Beyhan Fırat 38 yaşında başlamış. Kızı Hande'yi kursa getirirken folklorcu olmaya karar vermiş. Eğitiminin ilk yılında Slovakya'da Altın Balta'yı kazanan ekipte yer almış. Beyhan Hanım'ın eşi Erdal Fırat da folklorcu, ‘‘41 yaşımdayım, gücüm yettiğince folklora devam edeceğim,’’ diyor. Masanın etrafında sohbete katılan diğer folklorculardan da ‘‘biz de’’ sesleri yükseliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı