GeriGündem 20 yıl sonra
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20 yıl sonra

20 yıl sonra
refid:17084277-spot ilişkili resim dosyası

2005 yılından bu yana her yıl başarılı organizasyonlara imza atan MUNTR’ın 7-11 Mart’taki 2011 ayağı için geri sayım başladı. MUNTR2011 organizasyon takımı son hazırlıklarını yapıyor.

Antalya Akka Antedon Otel’de gerçekleşecek konferans son derece önemli hem güncel hem tarihi etkilemiş yaşanmışlıklara dair tartışmalara şahit olacak. Gençler, bu günü değerlendirirken dünün de nasıl inşa edilmiş olması gerektiğine kafa yoracak. Bu sıra dışı tartışmaların geçeceği yer ise Tarihi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu başlıklı komitede olacak.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, tüm üye ülkelerin eşit olarak bir oy hakkına sahip olduğu ve dünya kamuoyunun sesini duyurduğu bir mekanizmadır. MUNTR2011’de ortaya konacak Tarihi Genel Kurul’da da tüm ülkeleri temsilen toplanacak genç delegeler, dünyanın kaderini değiştirmiş yıllardan birine, 1991 yılına odaklanacaklar. Basra Körfez Savaşı’nın sona erdiği, Yugoslavya’nın dağılışının temellerinin atıldığı ve Sovyetler’in dağıldığı bu yılın son derece radikal sonuçları gençler tarafından gözden geçirilecek ve hangi noktalarda daha farklı politikalar geliştirilebileceğine dair beyin fırtınaları yapılacak.

Komitenin temel odağı şöyle olacak: Eğer 1991 yılı olayları hem devletler hem de uluslararası organizasyonlar bünyesinde daha aktif takip edilmiş olsaydı Yugoslavya Savaşı’nın ortaya çıkışı engellenebilir ve Basra Körfezi Savaşı’nın sona eriş şekli ise çok farklı olabilirdi. Dolayısıyla trajik can kayıpları ve insan hakları ihlalleri hiç yaşanmayabilirdi. İste bu noktadan yola çıkarak, genç diplomatlar hem devletler hem de Birleşmiş Milletler bu sorunları çözmekte nasıl daha aktif olabilirdi sorusuna odaklanacaklar.

Yugoslavya’daki etnisite temelli gerginlikleri ve can kaybını ortadan kaldırmak ve insan haklarını korumak komitenin ilk hedefi olacak. Delegeler, Avrupa’da 90ların en büyük trajedisi sayılabilecek Yugoslavya’nın düşüşünün derinlerine inecek. Eğer Birleşmiş Milletler zamanında davranmış olsaydı belki soğuk savaş çoktan bitmiş olabilir ve insan hakları için mücadele etmek adına çok daha rahat koşullar yaratılabilirdi. İşte bu düşünce, genç delegelerin BM’yi bu dönemde nasıl bir yerde konumlandırmak istediğini ortaya koyacak.

Körfez Savaşı sonrası Irak ve Kuveyt’te yaşananlar da yeniden inşa edilecek ikinci tarihsel olay olacak. Savaş sonrasında insan haklarının istenen düzeye ulaştırılması, Irak ve Kuveyt’in dünya arenasında yerini alması ve Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak’ın iç siyasetteki yansımalarına dair tartışmalar delegeleri yoğun tartışmalar ve önemli kararlar ile baş başa bırakacak gibi görünüyor.

MUNTR2011’de can alıcı konularla yer alan Tarihi BM Genel Kurulu Komitesi’nin, genç diplomatların analiz yapmakta ve siyaset geliştirmekte kolektif adım atma becerisini geliştireceğine kuşku yok. Yarının liderleri bu denli önemli durumlarla baş edebilmek için hem sorumluluk sahibi önerileri hem de çözüme yönelik geniş bir vizyonu ortaya koyacak. Tarihin yeniden yazılacağı bu konferansın MUNTR2011’e damgasını vuracağına hiç şüphe yok.

İpek Miscioğlu
MUNTR 2011
Medya Direktörü Yardımcısı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle