Gündem Haberleri

  20 maddelik ’istihdam artırma paketi’ geliyor

  Hürriyet Haber
  03.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdamın üzerindeki yüklerin kaldırılması ve nitelikli iş gücü ile ilgili düzenlemeleri içeren 20 maddelik bir paket üzerinde çalıştıklarını, bu kapsamda İş Kanunu’nda yeni düzenlemelere gidileceğini bildirdi.

  Çelik, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti kabul etti. Özdebir, ziyaret sonrasında Bakan Çelik’e sanayinin sorunlarına ilişkin dosya sundu. Sanayicilerin tüm zorluklara karşın 100 milyar doları aşan bir ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Çelik, "Bu ihracatı gerçekleştiren sanayicilerimizi tebrik ediyorum. Kurdaki dengesizliğe, rekabet edilebilirliğin sıkıntılarına karşın böyle bir ihracatı gerçekleştirmeniz takdir edilir" dedi.

  SIKINTILAR MECLİS’E: Sanayicilerin bürokratik işlemlerle ilgili olarak yaşadıkları sıkıntıların gündemlerinde yer aldığını dile getiren Çelik, bu sıkıntıları yasal mevzuat çerçevesinde parlamentoya taşıyacaklarını kaydetti. Sanayicilerin iş yeri açma ve işletme belgesi alma gibi konularda yoğun bürokratik engellerle karşılaştıklarını belirten Çelik, "İstihdam, istihdamın üzerindeki yükleri kaldırma ve nitelikli iş gücü ile ilgili de şuan da 20 maddeden oluşan ciddi paket çalışmasını son 10 içerisinde bakanlık bünyesinde gerçekleştirdik. Diğer bakan arkadaşlarımızla da bunları dosya şeklinde paylaştık. Yakın zamanda bir araya gelip neler yapılabileceğini öncelik sırasına göre değerlendirme aşamasındayız. Bunları da 2008 öncesinde parlamentoya gönderme iradesini ortaya koyacağız. Bu 20 maddelik düzenleme içerisinde zorunlu istihdam konusu da yer alıyor" diye konuştu. Söz konusu çalışmayı Meclis’e göndermeden önce sosyal taraflarla da diyalog içerisinde olacaklarını söyleyen Çelik, yapılması gerekenleri sosyal diyalog çerçevesinde değerlendirip, karar vereceklerini ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı