Gündem Haberleri

  20 film Palmiye yarışında

  Hürriyet Haber
  28.04.2009 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Bu yıl 13 ile 24 Mayıs arasında yapılacak olan Cannes Film Festivali için geri sayım başladı. Yarışmalı bölümde Türkiye yok. Yönetmen Fatih Akın ise filmine yapılan daveti reddetti.

  Bu yıl 13 ile 24 Mayıs tarihleri arasında 62'nci kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali için geri sayım başladı. Festivalin en heyecanlı bölümü olan uluslararası yarışmada bu yıl 20 film ödül için yarışacak.


  Festival, Peter Docter'in yarışma dışı gösterilecek “La-haut" filmiyle açılacak, Jan Kouhehe'nin yine yarışma dışı gösterilecek "Coco Chanel et Igor Stravinsky" filmiyle sona erecek.

  Cannes Film Festivalinde "Altın Palmiye" için yarışacak yönetmen ve filmleri şunlar:
  Alain Resnais- "Les Herbes Folles"
  Jacques Audiard - "Un Prophète"
  Xavier Giannoli - "A l'Origine"
  Gaspar Noe - "Soudain le Vide"
  Quentin Tarantino - "Inglorious Basterds"
  Ken Loach - "Looking for Eric"
  Lars von Trier - "Antichrist"
  Michael Haneke - "Le Ruban Blanc"
  Pedro Almodovar - "Les Etreintes brisées"
  Isabel Coixet - "Map of the Sounds of Tokyo"
  Marco Bellocchio - "Vincere"
  Jane Campion - "Bright Star"
  Andrea Arnold - "Fish Tank"
  Johnnie To - "Vengeance"
  Lou Ye - "Spring Fever"
  Philippin Brillante Mendoza - “Kinatay”
  Park Chan-wook - “Bak-Jwi”
  Ang Lee - "Taking Woodstock”
  Tsai Ming-Liang - “Visage”
  Elia Suleiman - "The time that remains"

  AKIN FESTİVALİ REDDETTİ

  Yeni filmi "Soul Kitchen"in bazı çekimlerini yenilemek isteyen yönetmen Fatih Akın, bu nedenle dünyanın en prestijli film festivallerinden olan Cannes'dan filminin gösterimi için gelen daveti reddetti.

  "Berliner Morgenpost" gazetesi, başrollerini Moritz Bleibreu ve Birol Ünel'in paylaştığı "Soul Kitchen"in gösterimi için Cannes Film Festivalinden davet geldiğini, ancak Akın'ın, filmin çekimleri için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğu ve bazı sahnelerin çekimini tekrarlayacağı gerekçesiyle Festival Başkanı Thierry Fremaux'a bu hafta içinde ret cevabı verdiğini yazdı.

  Türk kökenli Alman vatandaşı olan Fatih Akın'ın son zamanlarda çok sayıda film ve festival jürisinde yer aldığı hatırlatılan haberde, Akın'ın, bazı filmlerin yapımlarına daha fazla zaman ayrılması durumunda daha iyi olacağına inandığı, bu nedenle kendi filmine de daha fazla zaman ayırmak istediği belirtildi.

  "Buna rağmen Akın'ı Cannes Film Festivalinde görmenin mümkün olabileceği" kaydedilen haberde, Akın'ın da yapımına katıldığı "New York, I love you" adlı filmin festival kapsamında gösterileceği ifade edildi.

  Haberde, Akın'dan önce hiçbir Alman yönetmenin böyle bir daveti bugüne kadar reddetmediğine de işaret edildi.
  Akın, Cannes Film Festivalinde 2 yıl önce "Yaşamın Kıyısında" adlı filmiyle en iyi senaryo ödülünü aldıktan sonra, 2008 yılında festivalin jürisinde yer almıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı