Gündem Haberleri

  20 cana 37 yıl

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  09.09.2015 - 23:15 | Son Güncelleme:

  Ankara Ostim’de 20 işçinin can verdiği patlamayla ilgili davada karar çıktı. Gaz şirketi sahibi ve iki çalışanına, iyi hal indirimi de uygulanarak 37 yıl ceza verildi.

  OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde, 3 Şubat 2011’de meydana gelen ve 20 kişinin ölümü 43 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamalarla ilgili açılan davanın karar duruşması dün görüldü.
  Ankara 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşmaya 18 sanıktan sadece dördü katıldı. Bu 4 sanık da son söz olarak beraatlarını talep etti.

  20 cana 37 yıl

  ÜST SINIRDAN CEZA


  Açıklanan kararla, patlamanın yaşandığı şirketlere gaz satan firmalar Ersoy Gaz ve Asgazsan’ın sahibi Kasım Ersoy ile aynı firmalarda kimya mühendisi Bahadır Esendik ve Burhan Koç’a ‘taksirle adam öldürme’nin üst sınırından 15 yıl hapis cezası verildi. Ceza, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’tan artırılarak üç sanık 37’şer yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların tutuklanması talebi ise reddedildi.


  İYİ HAL İNDİRİMİ


  İki şirketin diğer çalışanları Tuncay Karabenli’ye verilen 12 yıl 6 ay ve Ali Bayındır’a verilen 10 yıl hapis cezalarına ise iyi hal indirimi yapıldı. Mahkeme, patlamanın yaşandığı METSAN ve ÖZKAN şirketlerinin sahipleri ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında ise tüm suçlardan beraat kararı verdi.

  20 cana 37 yıl

  DOSYALAR SÜMEN ALTI EDİLDİ

  Müşteki avukatı Murat Kemal Gündüz, karar duruşması üzerine, Türkiye’nin iş cinayetlerinde dünyada birinci sırada olduğuna dikkat çekerek şu taleplerde bulundu: “6 kamu kurumu çalışanları hakkında soruşturma izinleri verilmedi. Hiçbir iş cinayetinde kamusal sorumlular hakkında ceza verilmedi. Kamu görevlileri hakkındaki dosyalar sümen altı edildi. Türkiye’de iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçi sayısı orta büyüklükteki bir Anadolu kentinin nüfusuna yakındır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı