Gündem Haberleri

  2 yılda 4 ÖTV artışı sahtekárlığı ateşledi

  Sefa ÖZKAYA/İSTANBUL
  03.03.2005 - 02:10 | Son Güncelleme:

  Yeni Rakı’nın üretici ve dağıtıcısı Mey içki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, sahte rakı üretiminin Özel Tüketim Vergileri’ne (ÖTV) yapılan aşırı artışlarla birlikte arttığını belirtti.

  Mey İçki’nin Maslak’taki merkez binasında düzenlediği basın toplantısında sahte rakıdan ölenlere başsağlığı dileyen Yorgancıoğlu, şunları söyledi:

  ‘İki yılda içkilerin ÖTV’lerine dört kez çok yüksek oranda zam yapılmasıyla bu olayın yeraltına ineceğini söylüyorduk. Biz Tekel’e 315 milyon dolar (yaklaşık 400 milyon YTL) verip alkol üretimini aldık. Ama bu ÖTV artışları sonucu önümüzü görememeye başladık. 22.5 YTL’lik bir şişe rakıdan alınan 15 YTL vergi çok yüksek. Vergiye yapılan her zam kişilerin karına kar katıyor ve sahteciliği cazip hale getiriyor.’

  Sahte rakı üretiminde en önemli nedenlerden birinin mevzuattaki eksiklik olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, ‘Bizim bu tip insanlarla 100’e yakın davamız var. Hep aynı kişiler, yakalanıyorlar ama bir bakıyorsunuz hemen dışarı çıkmış oluyorlar’ diye konuştu. Yorgancıoğlu, ‘İzmir Rakı Fabrikası’ndan 20 bin metre hologram çalındı’ haberlerinin abartı olduğunu belirterek, ‘O kadar olması imkansız. 500 metre kadar çalındı ve çalanlar yakalandı. Hologramın da çoğu geri alındı’ dedi. Yorgancıoğlu, sözlerini ‘Lütfen içkileri ucuz diye bilmediğiniz yerlerden almayın’ diye tamamladı.

  Metil alkol oranı 300 kat fazla

  İSTANBUL İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, sahte rakıların dolum yerinden alınan numunelerde metil alkol oranının normalden 200-300 kat fazla olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Kavak, sahte rakının dolum yeri olan Bayrampaşa’daki imalathaneden önceki gün 8 numune alınarak, analiz edilmek üzere Şenlikköy’deki İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’ne gönderildiğini hatırlattı. Kavak, şunları söyledi: ‘Rakıda müsaade edilen metil alkol oranı, yüzde 0.15 civarındadır. Analiz edilen numunelerde metil alkol oranı yüzde 50’lilerin üzerinde çıktı. Ölümlere neden olan rakıların dolum yerinden alınan örneklerde metil alkol oranının, müsaade edilenin 200-300 kat üzerinde çıktı.’
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı