Gündem Haberleri

  2 yıl, 11 ay

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil, 2 yıl 11 ay hapis cezası aldı. Askeri Yargıtay'ın onaylaması halinde Erdil 12 ay hapis yatacak. Erdil'in kızı ve onun ortağının beşer ay ceza aldığı duruşmada Erdil Ailesi'nin Etiler'deki iki lüks dairesine de el konulma kararı çıktı. Erdil'in eşi Füsuin Erdil ise beraat etti.

  GENELKURMAY Askeri Mahkemesi, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil'i eşi ve kızıyla yargılandığı davada, 'haksız mal edinme' suçundan 2 yıl 6 ay hapis ve 50 YTL adli para cezasına mahkum etti.

  Askeri Mahkeme, Erdil'i, 'memuriyet nüfuzunu kötüye kullanmaktan' da beş ay hapse ederken, bu cezasını 600 YTL'ye çevirip erteledi. Askeri Mahkeme, Erdil'in, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) çıkartılmasına da karar verdi.

  Askeri mahkeme Erdil'in bir milyon 250 bin dolar değerindeki İstanbul Etiler'de bulunan iki lüks dairesinin zor alımına da karar verdi. Mahkeme, bu iki lüks daireyi Erdil'in, 'kanuna ve genel ahlaka uygun yollardan aldığını ispat edemediğine' hükmetti. Böylece Erdil, Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılanıp ceza alan ilk kuvvet komutanı oldu.

  12 AY HAPİS

  Erdil'in avukatı Dinçer Eskiyerli kararı Askeri Yargıtay'da temyiz edeceklerini açıkladı. Askeri Yargıtay da bu cezayı onayıp karar kesinleşirse Erdil lehine olan eski İnfaz Kanunu hükümleri çerçevesinde aldığı cezanın beşte ikisini çekecek ve 12 ay hapis yatacak.

  KARAR AÇIKLANDI

  Erdil, eşi Füsun Erdil, kızı Deniz Halide Erdil, kızının gizli ortağı olduğu öne sürülen Şirin Melek Hekim ve Erdil'in emir subay yardımcısı Yüzbaşı Yalçın Kayatunç'un yargılandığı davada dün karar verildi.

  Askeri Mahkeme, Erdil'in, amcası Muhterem Kolay'ın yardımıyla aldığını iddia ettiği İstanbul Etiler'deki iki daireyi, 'kanuna ve genel ahlaka uygun yollardan aldığını ispat edemediğine' karar verdi. Mahkeme bu eylemin, 3628 sayılı 'Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'nun 13. maddesinde tanımlanan 'haksız mal edinme' suçunu oluşturduğuna hükmetti.

  Erdil,
  oybirliği ile 'haksız mal edinmekten' önce 3 yıl hapis ve 60 YTL para cezasına mahkum edildi. Daha sonra bu cezası iyi hali nedeniyle 1/6 oranında indirilerek, 2 yıl 6 ay hapis ve 50 YTL adli para cezasına dönüştürüldü. Bu ceza sınırı aştığı için paraya da çevrilerek, ertelenemedi. Mahkeme, eşi ve kızı üzerine kayıtlı iki dairenin zoralımına karar verdi.

  NÜFUZUNU KÖTÜYE KULLANMA

  Askeri mahkeme, Erdil'i İstanbul Tersane Komutanı Metin Poyrazlar'ı boya ihalesi konusunda telefonla arayarak, kızı Deniz Halide Erdil'in gizli ortağı Şirin Melek Hekim için yardım istediği gerekçesiyle de mahkum etti. Mahkeme Erdil'in, "Size birini gönderiyorum, kart bırakacak teklifini değerlendirin" sözlerini, 'memuriyet nüfuzunu kötüye kullanma' suçu saydı. Erdil'e altı ay hapis cezası veren mahkeme daha sonra bu cezasını beş aya indirip 600 YTL'ye çevirerek erteledi. Erdil, yargılandığı diğer dört suçtan ise beraat etti.

  AVUKATINDAN ÖĞRENDİ

  İlhami Erdil
  hakkındaki kararı avukatı Dinçer Eskiyerli'den telefonla öğrendi. Erdil'in karar nedeniyle büyük üzüntü duyduğu da öğrenildi.

  Karar iki saatlik oturumda alındı

  GENELKURMAY Askeri Mahkemesi'ndeki duruşma dün 14.30'da başladı. Heyet karar için çekildi ve yaklaşık iki saatlik görüşmeden sonra 16.30'da kısa karar açıklandı. Gerekçeli karar önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Erdil Ailesi karar duruşmasında da yoktu. Erdil'i mahkum eden heyette, iki general yeraldı. Albay Turgay Çağlar'ın başkanlık ettiği beş kişilik heyet, Orgeneral İsmail Koçman, Korgeneral Nurettin Çakır, Hakim Yüzbaşı Erdem Orduoğlu ve Hakim Yarbay Aykanat Kaçmaz'dan oluştu. İddia makamında ise Askeri Savcı kıdemli Albay Saim Öztürk yeraldı.

  Kızı ve ortağına beşer ay hapis

  DÜNKÜ duruşmada Askeri Mahkeme Oramiral İlhami Erdil'in kızı Deniz Halide Erdil ve Şirin Melek Hekim, boya ihalelerinde Erdil'i 'suça azmettirdikleri' gerekçesiyle beşer ay hapse mahkum eden Askeri Mahkeme, bu cezaları da 600'er YTL para cezasına çevirerek, erteledi.

  'MUTFAK'TAN BERAAT

  Askeri Mahkeme Erdil'i ve eşi Füsun Erdil'i, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı konutunun mutfak harcamalarında 'görevi kötüye kullanması' suçlamasından beraat ettirdi. Erdil, emir subay yardımcısı Yüzbaşı Yalçın Kayatunç'u İstanbul'da başıboş bıraktığı ve makamına tahsisli telefonu kullandırdığı iddialarından da beraat etti.

  Mahkeme, Erdil'in eşi Füsun Erdil'i, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı konutunun mutfak harcamalarında 'görevi kötüye kullanması' suçlamasından beraat ettirdi.

  KAYATUNÇ FATURAYI ÖDEYECEK

  Mahkeme, Kayatunç'u ise komutanlığa tahsisli cep telefonunu özel görüşmelerinde kullanarak, 'askeri eşyayı özel menfaati için kullandığı' gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, hapis cezasını 300 YTL para cezasına çevirerek, erteledi. Mahkeme, Kayatunç'un o dönemdeki özel görüşmelerinin tutarı olarak hesaplanan 2 milyar 990 milyon liranın yasal faiziyle Kayatunç'tan tahsilini kararlaştırdı.

  Rütbesi, kılıcı, silahı alındı

  TSK tarihinde ceza alan ilk kuvvet komutanı eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil'in bu cezası kesinleşirse, TSK'dan çıkartılması kararı çerçevesinde tabancası, kılıcı, diploması alınacak. Artık 'oramiral' rütbesini kullanamayacak. Orduevlerine, askeri kamplara giremeyecek. Ancak, emekli maaşını almayı sürdürecek.

  2001'de emekli olmuştu

  Oramiral İlhami Erdil, 1938’de Ankara’da doğdu. 1958’de Deniz Harp Okulu’ndan, 1960’ta Deniz Sınıf Okulu’ndan, 1970’te de Deniz Harp Akademisi’nden mezun olan Erdil, 1983 ’te tuğamiralliğe, 1987’de de tümamiralliğe terfi ettei. Erdil, bu rütbe ile İstanbul Boğaz Komutanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı, Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1992’de koramiralliğe terfi eden Erdil, Deniz Eğitim Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1997’de oramiralliğe terfi edip Donanma Komutanlığı’na atandı. Oramiral Erdil iki yıl Donanma Komutanlığı yaptıktan sonra 26 Ağustos 1999 tarihinden itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini getirilmiş ve 24 Ağustos 2001 tarihinde emekliye ayrılmıştı.

  Etiler’deki evlere el konulacak

  Emekli Oramiral İlhami Erdil’in sona eren davasında mahkeme Etiler Alkent’teki iki daireye el konulmasına karar verdi. Askeri Mahkeme, toplam değerinin 1 milyon 250 bin dolar olduğu belirtilen iki dairenin kanuna ve ahlaka uygun yollardan alındığının ortaya konulamadığına karar verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı