GeriGündem 2 şehide Kürtçe ağıtlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 şehide Kürtçe ağıtlar

2 şehide Kürtçe ağıtlar
refid:15142801 ilişkili resim dosyası

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi Yoğunağaç Köyü’nde, PKK’lılarla çatışmada şehit olan 2 asker dün Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi.

Şehit Jandarma Er Zülküf Aksoy’un memleketi Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’ne bağlı Ziyaret Köyü’nde Kürtçe ağıt yakan annesi Medine Aksoy, “Evim yıkıldı, ocağım söndü, gözlerim aktı. Havar Havar (imdat, imdat) Zülküf’üm öldü, toprağa düştü. O zalimler dağ başında Zülküf’ümü öldürdü, annesi ona kurban olsun” diye ağladı. Köydeki törene Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Vali Mustafa Toprak, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak ile yaklaşık 1000 kişi katıldı. Geçici köy korucusu olan 59 yaşındaki şehit babası Salih Aksoy, terör örgütü PKK’ya lanet yağdırdı. Aksoy, oğlunun tabutu başında, “15 yıllık köy korucusuyum. Senin kafana sıkılan kurşun keşke benim kafama sıkılsaydı” diyerek feryat etti. Şehit Aksoy köy mezarlığında toprağa verildi.
24 yaşındaki Jandarma Onbaşı Süleyman Akan’ın, Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ne terör yüzünden göç edenlerin kaldığı Doğanlı Kampı’ndaki evinde ise annesi ve eşinin Kürtçe ağıtları, yürekleri burktu. Şehit Akan’ın eşi Gurbet Akan, 2 yaşındaki kızı Özge’yi kucağına alıp 3 yıl önce çektikleri düğün fotoğraflarını göğsüne basarak Kürtçe ağıtlar yaktı. Şehit annesi Esmer Akan Kürtçe “Yeter artık. Bu kan dursun. Ne asker, ne PKK’lı cenazesi görmek istemiyoruz. Bir oğlumu devlete şehit verdim” diyerek ağladı. Şehit Akan Doğanlı Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle