Gündem Haberleri

  2 önemli karar

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  24.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1- Sınırdaki mayınlar 49 yıllık kira olmaz. 2- Askere sivil yargı Esastan bakalım.

  CHP’nin başvurularını görüşen Anayasa Mahkemesi, Suriye sınırındaki 216 bin dönümlük sahanın mayından temizlenmesine ve tarımsal amaçlı kullanılmasına izin verdi. Bu arazileri mayından temizleyen şirkete 49 yıllığına kiralanmasını ise mümkün kılmadı. Mahkeme, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi ise esastan görüşmeye karar verdi.

  ANAYASA Mahkemesi, Türkiye-Suriye sınırındaki 216 bin dönümlük bölgenin mayından temizlenmesi ve daha sonra tarımsal amaçlı kullanıma açılmasına vize verdi. Ancak, mayın temizleme ihalesine talip çıkmaması halinde ikinci seçenek olan, "Mayın temizleme karşılığı 49 yıllığına devrine imkan tanıyan" fıkranın yürürlüğünü durdurdu. Bu karara göre, Milli Savunma Bakanlığı, "Yap-işlet-devret" (YİD) yöntemini, iptal davası esastan sonuçlanıp reddedilene kadar kullanamayacak. Sözkonusu mayınlı arazileri temizleyecek firmalara arazinin tarım yapma koşuluyla toplam 49 yıllığına kiralanması mümkün olamayacak. Ancak MSB, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesinin, NATO Bakım ve İkmal Ajansı (NAMSA) kanalı ile gerçekleştirilmesi için başladığı görüşmeleri sürdürebilecek. Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi için ihaleye çıkılabilecek. Ancak ihale sadece mayın temizleme işi ile sınırlı tutulacak.

  Günü Kılıç belirleyecek

  Yüksek Mahkeme CHP’nin, askere ağır cezalık suçlarda sivil yargı yolunu açan yasanın iptali istemini ise esastan görüşmeye karar verdi. Yüksek Mahkeme dün CHP’nin başvurusunun ilk incelemesini yaptı ve başvuruda bir eksiklik görmeyerek, esastan görüşmeye karar verdi. Yüksek Mahkeme, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın belirleyeceği bir günde davayı esastan karara bağlayacak. CHP dava dilekçesinde, Anayasa’nın askeri mahkemelerin görev alanına ilişkin yaptığı görevlendirme hükmü yürürlükte iken, yasa koyucunun bir yasa ile ve sözkonusu Anayasa hükmünü de değiştirmeksizin yeni bir düzenleme yapmasının, Anayasa’nın 145’nci maddesi ile bağdaşmayacağını savunmuştu. İptal kararı çıkarsa askerler yine ağır cezalık suçlardan da askeri yargıda yargılanmaya devam edecek. Ret kararı verilirse, yasa uygulanmaya devam edecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı