Gündem Haberleri

  2 milyon kadına 1 sığınma evi

  İZMİR, (DHA)
  30.07.2007 - 15:22 | Son Güncelleme:

  EGE Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM) Müdürü Prof.Dr. Nurselen Toygar, Avrupa Birliği standartlarına göre Türkiye'de her 7 bin 500 kişilik nüfusa 1 kadın sığınma evi açılması gerektiğini, uyum sürecinde çıkan yasaya göre nüfusu 50 bini geçen tüm belediyelere en az 1 sığınma evi açma zorunluluğu getirildiğini, buna rağmen bunların Türkiye'de sayıları 30'u geçmediğini, 2 milyon kadına 1 sığınma evi düştüğünü söyledi.

  Prof.Dr. Toygar, Avrupa Birliği uyum sürecinde çıkarılan yasaların nüfusu 50 bini geçen belediyelerin en az bir sığınma evi açması zorunluluğu getirdiğini hatırlattı. Bu yasanın uygulanması durumunda, bugün Türkiye'de 1400 kadın sığınma evi olması gerektiğini anlatan Prof.Dr. Toygar, “Avrupa Birliği standartlarına göre ülkemizde yaklaşık 9 bin 400 kadın sığınma evinin olması gerekir. Oysa günümüzde Türkiye'de sığınma evlerinin sayısı 30 civarındadır. Çoğu şehrimizde sığınma evi hiç bulunmamaktadır. 2 milyon kadınımıza ise 1 sığınma evi düşmektedir” dedi.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nın hazırladığı 2006 faaliyet raporunda geçen yıl şiddete maruz kalan kadın sayısının önceki yıla göre yüzde 70 oranında arttığının açıklandığını kaydeden Prof.Dr. Toygar, “Bu rapora göre, 72 bin 643 kadın şiddet içerikli suçlardan mağdur oldu. 842 kadın cinayete kurban gitti. 9 bin 317 kadın yaralandı. 5 bin 972 kadın kaçırıldı. 9 bin 675 kadın tehdide maruz kaldı. 466 kadın intihar etti. 5 bin 852 kadın intihar girişiminde bulundu. 14 bin 989 kadın aile içi şiddete maruz kaldı. İnanılmaz sayıda şiddet gören kadınlarımızdan bugüne kadar ise ancak 6 bin 44'ü sığınma evlerinden yararlanabildi. Kapasitesi normalde 30-40 olan evlerde, 250-300 kadın kalıyor. Binlerce mağdur kadın ise sırada bekliyor” diye konuştu.

  Devletin başlıca ve en önemli görevinin insan haklarını koruması, şiddetin insan hakkı ihlali olduğunu anlatan Prof.Dr. Toygar, şöyle devam etti:

  “Devlet bu şiddeti önleyemiyor veya önleyecek tedbirleri almakta yetersiz kalıyorsa kadının insan haklarını koruma görevini yerine getiremiyor demektir. Eğer devlet onu koruyamayacaksa kadın asla şiddeti kayıtlı hale getiremeyecektir. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nın açıkladığı rapordaki rakamlar, ancak kayıtlanabilen rakamlardır. Oysa şiddetin kayıtlanamayan rakamları bu rakamların çok daha üzerindedir. Avrupa Birliği'ne girme süreci içinde ülkemizde kadın lehinde çıkan yasaların yaşama geçebilmesi ve kadının bu yasalardan yararlanabilmesi, ancak kadının devlet tarafından korunabilmesi ile olacaktır. Aksi halde 2007 yılında ve gelecek 2000'li yıllarda kadına uygulanan şiddet ve kadın intiharları hızla artacaktır” dedi.

  AÖ(AÖ/İD) (FOTOĞRAF)
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı