GeriGündem 2 madencinin cenazelerine ulaşılmaya çalışılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 madencinin cenazelerine ulaşılmaya çalışılıyor

ZONGULDAK’taki grizu faciasında ölen 30 madenciden 41 yaşındaki Dursun Kartal ile 31 yaşındaki Engin Düzcük’ün cenazelerinin düştüğü tahmin edilen maden ocağındaki kuyuda temizlik çalışmaları sürüyor. 720 metre derinliğindeki kuyunun 620 metreye kadar olan bölümünün temizlendiği belirtildi.

Geçen 17 Mayıs’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait Karadon Yeni Servis Kuyusu’nda yerin 540 metre altında meydana gelen grizu patlamasında 30 madenci hayatını kaybetti. 28 madencinin cenazeleri çıkarılırken, ölen madencilerden Dursun Kartal ve Engin Düzcük’ün cenazelerinin bulunması için geçen 13 Aralık’ta başlatılan maden ocağındaki onarım çalışmaları sürüyor.

Kuyunun onarım ihalesini alan Çinli Sino Steel Industr Trade (SSIT) Group Corporation firmasının 19 kişilik ekiple yürüttüğü çalışmalarda, patlamanın meydana geldiği eksi 540 katındaki temizlik çalışması büyük oranda tamamlandı. Çinli ekip, patlama sırasında işçilerin cenazelerinin düşmüş olabileceği düşünülen ve eksi 720 metreye kadar inen içi su dolu kuyudaki temizlik çalışmasını da yüzde 40’lar oranında bitirdi. Kuyunun 620 metreye kadar olan bölümündeki suyun tahliye edildiği, hurda demir ve diğer malzemelerin de çıkarıldığı belirtildi. Suyun tamamının 1 haftada boşaltılacağı, diğer temizlik çalışmasının da tamamlanmasıyla cesetlere ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle