Gündem Haberleri

  2 kişinin katili Hüsne’ye yeni yasa indirimi

  Neşet KARADAĞ/ADANA, (DHA)
  02.07.2007 - 13:42 | Son Güncelleme:

  ADANA'da 6 yıl önce kendisiyle alay ettikleri iddiasıyla 43 yaşındaki eski kayınbiraderi Emin Oruç ile 46 yaşındaki eşi Sevim'i semt pazarında kurşunlayarak öldürdüğü iddiasıyla 30 yıl hapis cezasına mahkum edilen 43 yaşındaki Hüsne Tanrıverdi'nin cezası, yeni yasaya göre 26 yıl 8 aya indirildi.

  Belediyeevleri Mahallesi'ndeki semt pazarında 6 Ekim 2001'de eski kayınbiraderi ve kayınbiraderinin eşini alışveriş yaparken öldürdüğü öne sürülen Hüsne Tanrıverdi, 7 Kasım 2001'de, 30 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Yeni TCK'nın yürürlüğe girmesi nedeniyle Tanrıverdi, uyarlama davası için yeniden hakim karşısına çıktı. 6 yıldır cezaevinde bulunan Tanrıverdi, yeni yasada lehine olan maddelerin uygulanmasını istedi. Tanrıverdi, önceki savunmalarında, 1 yaşında annesinin, 8 yaşında ise babasının ölmesi nedeniyle aile yakınlarının hep kendisini hor gördüğünü ve alay ettiğini belirterek, “Pazarda, Emin ve eşi Sevim ile karşılaştım. Bana ‘Yeni koca aramaya çıkmış’ dediler. Sevim, kaş göz işareti yaparak benimle alay geçti. O anda kendimi kaybedip tabancayla ateş ettim. Şu anda çok pişmanım” demişti.
  Öldürülen Oruç çiftinin yakınlarının avukatı, Emin ve Sevim Oruç'un katil zanlısı Hüsne'yi tahrik etmediğini, iddialarının asılsız olduğunu belirterek en ağır cezaya çarptırılmasını istedi. Pazarlarda iç çamaşırı ve çorap satan Tanrıverdi ise avukatın bu sözleri üzerine, “Avukat bey benim söylediklerimin doğru olmadığını söylüyor. Ben kimsesiz biriyim. Kimse benim için şahitlik yapmıyor” dedi.

  Oruç çiftinin şu an 30 yaşında olan oğulları Sedat Oruç ise, önceki karar duruşmasında, anne ve babasız büyüyen Hüsne Tanrıverdi'nin aşağılık duygusuna kapılıp insanlara kin duyduğunu, bu yüzden anne ve babasını öldürmüş olabileceğini söyledi. 9 yıl Hüsne Tanrıverdi ile evli kaldıktan sonra boşanan 44 yaşındaki Nihat oruç ise, “Anne ve baba sevgisi görmediği için insanlarla arası iyi değildi. Tartışma sırasında bana bıçak çekince boşanma davası açıp boşandık. İnsanlara kin duyduğu için öldürmüş olabilir” demişti.

  Mahkeme heyeti, Tanrıverdi'yi Oruç çiftini öldürmek suçundan önce 2 kez ömür boyu hapis cezasına mahkum etti. Çifte cinayeti haksız tahrik altında işlediği ve duruşmadaki iyi hali dikkate alınıp, bu cezası 13'er yıl 4'er aydan toplam 26 yıl 8 ay hapse çevrildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı