Gündem Haberleri

  2 KHK’ya şiirli iptal davası

  Hürriyet Haber
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP, dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı’nın teşkilatına ilişkin iki kanun hükmünde kararnamenin (KHK) 19 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin 116 CHP vekilinin imzasıyla açılan davanın dilekçesindeki Nâzım Hikmet, Cahit Sıtkı Tarancı, Cemal Süreya, Cahit Külebi, Orhan Veli Kanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Melih Cevdet Anday gibi ünlü birçok şairin dizeleri dikkat çekti. KHK’nın esastan iptali büyük usta Nâzım Hikmet’in, “Toprak göz alabildiğine dümdüz çırılçıplak ve kırmızı biber gibi acı. Batıda bir tek, uzun kavak ağacı” dizeleriyle talep edildi. Dilekçede, usulden anayasaya aykırılık iddiasında bulunulurken, Cemal Süreya’nın “Ülke” şiirinden şu dizelere atıf yapıldı: “Bir başak ufak ufak bildirir Konya’yı/ O başakta o Konya’da seni ararım/ Ben şimdilerde her şeyi sana bağlıyorum iyi mi/ Altın ölçü çift ölçü ve altın karşılıksız/ Para basma yetkisini Fırat’ın suyunu Palandöken’i/ Erzincan’ın düzünü asma bahçelerini/ Babil’in, Antalya’nın denizini o denizin dibini/ Beş türlü yengeç yaşayan sularında/ Çağanoz adi pavurya çingene pavuryası/ Ayı pavuryası bir de çalpara.”
  Tarancı’nın dizeleriyle
  Esastan aykırılık bölümünde ise şu dizeler dikkat çekti: Sezai Karakoç: “Zambaklar en ıssız yerlerde açar/ Ve vardır her vahşi çiçekte gurur/ Bir mumun ardında bekleyen rüzgâr/ Işıksız ruhumu sallar da durur”, Cahit Sıtkı Tarancı: “Kuşlar kaçmıyor benden, Bir güvercin kanadında okşuyorum göklerin maviliğini/ Serçelerin cıvıltısıyla siniyor içime ağaçların yeşilliği.” 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı